Obsługiwane przez usługę Blogger.

NSU-Fiat 1100 - Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Sierpcu


Niedawno kolega Qlig podjął decyzję o likwidacji swojej bogatej kolekcji modeli radiowozów milicji obywatelskiej. W ten sposób wzbogaciłem się o kilkanaście wyjątkowych modeli. Niestety część z nich wymagała sporo prac. Jednym z nich jest prezentowany w tym wpisie Fiat 1100.
Pierwowzór trafił do służby w 1946 roku. Samochód był darem Komitetu Powiatowego PPR dla kierownika Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sierpcu. Sądząc po tablicy rejestracyjnej jego poprzednim właścicielem był Wermacht. Stan samochodu delikatnie mówiąc nie był najlepszy co najlepiej obrazuje poniższe zdjęcie, które pochodzi z czasopisma W służbie narodu (nr 20/1967 s.5).
Brak przedniego zderzaka, wycieraczki, wgniecenia błotników, nieoryginalny reflektor wskazują, że samochód był wcześniej intensywnie eksploatowany. Trzeba pamiętać, że w podnoszącej się z powojennej ruiny Polsce nawet tak zdezelowany samochód był ogromnym udogodnieniem. Ważne było tylko to, żeby jeździł. Najprawdopodobniej pojazd ten nie przeszedł żadnego większego remontu aż do roku 1951, kiedy został zastąpiony przez samochód osobowo-terenowy Gaz-67.
Bazą dla konwersji była miniatura z serii Fiat Story, a jej  producentem jest firma Norev.  W oryginalnej formie prezentowałem ten model nieco ponad dwa lata temu - link. Pierwszą konwersję podjął kolega Qlig i wyszło mu to całkiem przyzwoicie. Szczególnie spodobało mi się odtworzenie wgnieceń na błotniku.
Przyglądając się zdjęciu pierwowzoru uznałem, że samochód był pomalowany w jednolitych barwach. Dlatego też na nowo pomalowałem model. Następnie wymieniłem prawy reflektor na mniejszy oraz dodałem tablice rejestracyjną. Niestety nie potrafię odczytać dalszej części tablicy rejestracyjnej i póki nie odnajdę innych zdjęć tego samochodu pozostanę przy tymczasowych numerach, które namalowałem ręcznie. Ostatnią rzeczą jaką wykonałem to dodanie śladów eksploatacji i obić na karoserii. W obecnej formie model mnie satysfakcjonuje i z pewnością wyróżnia się na tle innych, bardziej czystych modeli radiowozów polskich służb mundurowych.

8 komentarzy:

 1. Mnie się bardzo podoba! Zrobiłeś kawał dobrej roboty z tym niszczeniem modelu. Gratuluję!
  Podoba mi się też opis eksploatacji pojazdu. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Damianie! Szczerze mówiąc nie spodziewałem się pozytywnej reakcji na tak specyficzny model ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Ha quedado hermoso con ese efecto óxido por el paso de los años.
  Maravilloso trabajo.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Juanh! Cieszę się, że spodobał się Tobie tak specyficzny model :)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrze pasuje do zużycia w czasie, model z dużym wdziękiem. Gratulacje!

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Mariano! Cieszę się, że spodobał się Tobie ten model :)

   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 5. Wielkie gratulacje. Efekt zdezelowania wyszedł znakomicie, dzięki czemu Fiatjest ciekawym dodatkiem do kolekcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje DiEcaSt!

   Jestem naprawdę zdumiony pozytywnym oddzewem na ten model :) Bałem się, że się całkowicie nie przyjmie :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń