Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kultowe Wozy Policyjne - Ford Crown Victoria

W latach 90 ikonami amerykańskiej policji były samochody Chevrolet Caprice i Ford Crown Victoria. Samochody te doskonale znałem już jako mały chłopak. Okres mojego dzieciństwa przypadał na czas kiedy w telewizji niezwykle popularne były filmy sensacyjne z USA, w których pełno było policyjnych radiowozów. Mniej więcej w tym samym czasie rodzice założyli popularną wówczas kablówkę, a z nią przybyło sporo nowych kanałów. Najbardziej z nich utkwił mi w pamięci "Reality TV". Przede wszystkim lubiłem oglądać na nim pościgi samochodowe, które najczęściej były kręcone z kamery śmigłowca podążającego za uciekinierem. Sam typ i model samochodów nauczyłem się rozpoznawać między innymi dzięki samochodzikom kupowanym przez moich rodziców wśród których były miniaturki Forda Crown Victorii czy Chevroletów Caprice i Impali. Wiedzę uzupełniały popularne wtedy karteczki do segregatorów oraz naklejki z pudełek po gumach do żucia.
Przechodząc jednak do samego samochodu. Ford Crown Victoria produkowany był w dwóch generacjach od 1991 do 2011 roku.  Pierwsza generacja tego modelu produkowana była od 1991 do 1997 i pod względem popularności w policyjnej flocie ustępowała Chevroletowi Caprice.  Druga generacja tego modelu, produkowana od 1998, zyskała już olbrzymią popularność. Jedną z wielu przyczyn tego faktu było wycofanie przez Chevroleta modelu Caprice, a promowany dla Policji model Impala nie zyskał uznania samych funkcjonariuszy skarżących się m. in. na niewygodne wnętrze. Funkcjonariusze zaś cenili FCV za duże, wygodne, wnętrze i wytrzymałość . Uznanie jakie zyskał ten samochód wśród funkcjonariuszy najlepiej obrazuje fakt, że kiedy w kwietniu 2011 roku Ford zapowiedział zakończenie produkcji tego modelu Policja w Austin w Teksasie  poprosiła Radę Miasta o 4,5 mln dolarów na pilny zakup 176 dodatkowych FCV. Policjanci argumentowali, że Crown Victoria to sprawdzona konstrukcja, a zapowiadany nowy samochód dla Policji - Ford Interceptor - jest dopiero w fazie prototypu.
Prezentowany model pochodzi z wydawanej przez Deagostini serii "Kultowe Wozy Policyjne" i przedstawia Forda Crown Victoria 2 generacji w malowaniu nowojorskiej policji. Jeszcze do niedawana wśród liczącej prawie 9 tys. samochodów floty NYPD większość stanowiły Fordy Crown Victoria. Obecnie Fordy Crown Victoria są systematycznie wycofywane i zastępowane między innymi przez nowy radiowóz koncernu Forda - Ford Police Interceptor - lub Forda Fusion - amerykański odpowiednik europejskiego Mondeo.
Od BLOG
Sam model wykonany jest naprawdę dobrze i bardzo mi się spodobał. Malowanie i oznakowanie jest poprawne merytorycznie. Spodobało mi się, że model zawiera takie szczegóły jak naklejka na tylnym zderzaku informująca o przyznaniu nagrody 10 000$ za informacje na temat osób strzelających do policjantów. W związku z coraz częstymi atakami z bronią na policję informację o nagrodzie obecne są nie tylko na wszystkich radiowozach, ale także na plakatach rozwieszonych w całym Nowym Jorku. O akcji przypominają także specjalne autobusy.
Powracając jednak do modelu należy pochwalić także pomalowane czarne listewki drzwiowe wokół szyb, kalkomanie imitującą zegary we wnętrzu (co jest raczej niespotykane jak na ten standard wykonania !) i zaznaczone srebrną farbką wkłady szyb. Mieszane uczucia budzi belka świetlna znajdująca się na dachu. Wyglądem najbardziej przypomina ona belkę Federal Signal Vision SLR. Lampy jednak za bardzo zostały przesunięte do przodu poprzez co wystają za obrys wspornika. Na minus należy zaliczyć także wycieraczki odlane wraz z podszybiem i brak "policyjnych" elementów wnętrza.
Podsumowując - Za 30 zł otrzymujemy bardzo dobry model ikony amerykańskich radiowozów któremu wystawiłbym w dziesięciostopniowej skali ocen solidną 8-mkę.

6 komentarzy:

 1. Witam
  Fajny wpis, a modelik z całą pewnością wart uwagi. Sam nad nim myślałem, ale ostatnio nie bardzo mam czas na modele.
  pozdrawaim

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski25 czerwca 2015 18:14

  Witam ! Dziękuję za miłe słowo o wpisie !

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziś rano w kiosku znów go widzialem, ale wciąz myślę. Mimo, że załatwiłem w tym roku kilka modeli za darmo, kilka kupiłem okazyjnie to i tak mam limit wydatków wykorzystany do połowy lipca.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotr Władysławski8 lipca 2015 21:19

  Podejrzewam że podobnie jak w przypadku innych gazetówek nawet po wyjściu kolejnego numeru poprzedni wciąż będzie dostępny przez następny tydzień. Jeżeli mógłbym Panu pomóc w podjęciu decyzji np. wysyłając dodatkowe zdjęcia to proszę do mnie napisać - to dla mnie żaden kłopot. Przekonywać na pewno nie będę bo - jak to mówią - nic na siłę ! :)

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Tym modelem to mi kawał dzieciństwa przypomniałeś. Miałem taką Crown Vic, kiedy Amercom wydawało samochody policyjne. Bardzo mi się podobał, i był duży w porównaniu do innych autek. Ponadto kojarzy mi się z serią Max Payne, i słynnym "NYPD, drop your gun!" :D
  Twój model jest o niebo lepiej zrobiony, od tego co miałem za dzieciaka. Podobają mi się wyraźne linie podziału, co w gazetówkach jest rzadkością. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuje Hitfan ! Wkrótce dostanę od Brocia FCV z Amercomu i z ciekawości porównam oba modele ;)

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń