Obsługiwane przez usługę Blogger.

Samochód pancerny AMC Schneider P16 (M29)

DSC00300

Od dzieciństwa pasjonują mnie pojazdy wojskowe takie, jak czołgi, samochody pancerne, transportery opancerzone, czy ciężarówki. Przez pewien czas kolekcjonowałem modele pojazdów pancernych w 1/72, jednak po czasie uznałem, że rozdrabnianie kolekcji na dwie skale jest nieperspektywiczne. Dlatego też zacząłem rozglądać się za pojazdami wojskowymi w skali 1/43. I choć znalezionym modelom czołgów i pojazdom pancernym brakuje jakościowo do wykonanych w mniejszej skali perełkom produkowanym przez Dragon Armor, czy Hobby Master, to z racji ujednolicenia skali mojej kolekcji postanowiłem rozszerzyć kolekcję o te pozycje. Wczoraj dotarł do mnie pierwszy modelik, a jest nim francuski samochód pancerny AMC Schneider P16 lub prościej M29. Nabyłem go dzięki pomocy Piotrka z Minirajdy/Minirally.

DSC00307

DSC00308

Historia tego pojazdu rozpoczyna się w I połowie lat XX, kiedy na potrzeby Armii francuskiej powstał samochód pancerny M23, który wykorzystywał słynny wówczas mechanizm półgąsienicowy Kegresse. Pancerne nadwozie zaprojektowała firma Schneider, znana z produkcji płyt pancernych, sprzętu artyleryjskiego i czołgów. Samochód uzbrojony był w armatę Puteaux SA18 lub karabin maszynowy zamontowany w obrotowej wieży. Model ten wyprodukowano w liczbie 16 egzemplarzy. Jako ciekawostkę warto dodać, że M23 stał się wzorcem dla serii polskich samochodów pancernych wz.28, których 90 sztuk powstało w latach 1927-1930.

DSC00311

DSC00313

W 1928 roku powstały cztery egzemplarze samochodu pancernego M28, a rok później zdecydowano się na zamówienie 96 sztuk ulepszonej wersji oznaczonej M29, których produkcja trwała do 1931 roku. Na uzbrojenie samochodu składało się zamontowane w wieży działko Puteaux SA18 kal. 37mm oraz sprzężony karabin maszynowy kal.7,5mm. Pancerz w najgrubszym miejscu wynosił nieco ponad 11mm. Jako napęd posłużył czterocylindrowy, benzynowy silnik Panhard 17 o pojemności 3,2L i mocy 60KM. Masa bojowa pojazdu wyniosła około 7 ton. Pojazd na drodze mógł rozpędzić się do 50 km/h a w terenie do 28 km/h. Z przodu zamontowano metalowy walec, który miał pomagać w pokonywaniu rowów i skarp. Ze względu na to, że finalnie na pojazd składało się podwozie Citroen-Kegresse, pancerne nadwozie Schneidera i jednostka napędowa Panharda samochód ten nazywany jest w literaturze AMC (franc. Auto mitrailleuse de Combat, pol. opancerzony gąsienicowy pojazd walki) Panhard-Schneider-Kegresse P16.

DSC00315

DSC00316

Model został wyprodukowany dla wydawnictwa Eaglemoss i ukazał się w serii "Vehicules Militaires". Niestety nie znam daty wydania tego modelu. Na chwilę obecną jest to jedyny model tego pojazdu w skali 1/43 na rynku. Pojazd nosi oznaczenia 1 GRDI (franc. Groupe de Reconnaissance de Division de Infanterie, czyli Grupa rozpoznawcza Dywizji Piechoty), która brała udział w walkach w Belgii w maju 1940 roku. Jakość wykonania nie powala. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to modelik budżetowy przez co ma sporo uproszczeń. Przede wszystkim zabrakło odwzorowania nitów, które łączyły blachy pancerne. Gdyby zostały one odtworzone kadłub modelu prezentowałby się zdecydowanie lepiej. Szkoda, że detale takie, jak narzędzia odlano wraz z bryłą kadłuba. Wygląda to sztucznie i negatywnie wpływa na prezencję modelu. Pocieszający jest za to brak uszkodzeń fabrycznych. Co ciekawe dzięki ośkom zarówno koła napędowe, jak i napinające obracają się umożliwiając ruch gąsienicom. Niestety koła jezdne są nieruchome, a same gumowe gąsienice nie wydają się zbyt wytrzymałe dlatego też należy traktować to bardziej jako ciekawostkę, niż funkcję. Mimo wad modelik jest niezwykle ciekawym urozmaiceniem kolekcji i cieszy mnie jego obecność w mojej kolekcji. Warto też dodać, że modelik można kupić w cenie niewiele większej niż numer serii Złota Kolekcja Auta PRL-u.


DSC00331

DSC00318

Przy pisaniu tej notki korzystałem z następujących publikacji:

- Armia Francuska 1938-1940, (www.portal.startegie.net),

- David Porter, Pojazdy Pancerne Aliantów 1939-1945, wyd. Bellona, Warszawa 2016, s.41,

- Janusz Ledwoch, Samochody Pancerne Wojska Polskiego 1918-1939, wyd. Militaria, Warszawa 2013, s.83-89,

- Samochód pancerny wz.28(www.derela.republika.pl),

- Schneider AMC P16, (http://www.tanks-encyclopedia.com).

3 komentarze:

 1. Bardzo fajnie, że starasz się ujednolicić skalę w kolekcji. Szkoda, że nikt inny nie wyprodukował tego modelu, bo na zdjęciach wygląda trochę jak zabawka :<

  Czekam na prezentację czołgu w tej skali!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawe amc bardzo lubiłem dobry model tutaj było trochę walki w wojnie wciąż warto mieć w kolekcji

  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 3. Zupełnie nie moja bajka ale podoba mi się, że urozmaicasz zbiór. Właśnie dzięki takim zabiegom kolekcja nie skostnieje i to jest chyba najważniejsze. Sam model? Hm... nie zam tego pojazdu więc trudno mi porównywać poziom wykonania ale jako miniatura robi bardzo fajne wrażenie.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń