Obsługiwane przez usługę Blogger.

Opel Super 6 - Komenda Powiatowa Milicji Obywatelskiej w Tomaszowie Lubelskim

Początki motoryzacji w Milicji Obywatelskiej to bez wątpienia fascynujący temat dla każdego pasjonata historii polskich radiowozów. W tym czasie bowiem formacja ta wykorzystywała wiele ciekawych, często nietuzinkowych pojazdów. Jednym z nich był Opel Super 6 wykorzystywany przez Komendę Powiatową Milicji Obywatelskiej w Tomaszowie Lubelskim tuż po zakończeniu II Wojny Światowej.
Opel Super 6 produkowany w latach 1937-1938 to samochód, który możemy zaliczyć do klasy średniej-wyższej. Model ten dostępny był w kilku wersjach nadwoziowych, takich jak czterodrzwiowy sedan i dwudrzwiowe kabriolet i roadster. Super 6 napędzany był przez sześciocylindrowy rzędowy silnik benzynowy o pojemności 2473 ccm i mocy 55 KM. Łącznie wyprodukowano 46 453 egzemplarzy tego modelu.
Niestety poza powyższym zdjęciem z zasobów IPN nie doszukałem się jakichkolwiek informacji o tym konkretnym samochodzie. Można przypuszczać, że samochód tej klasy najpewniej służył wcześniej niemieckiej administracji okupacyjnej lub jako sztabowa limuzyna. Następnie został zdobyty przez polskie oddziały i wcielony do służby w nowoutworzonej Milicji Obywatelskiej. Nie byłby to pierwszy znany mi przypadek wykorzystywania przez milicję pojazdu klasy wyższej w tym okresie. W Radomskiej MO wcielono do służby samochód Mercedes, którym wcześniej jeździł gubernator dystryktu radomskiego. Z czasem pojazd ten, podobnie jak wspomniany wcześniej Mercedes mógł zostać przekazany np. do komendy wojewódzkiej w zamian za Willysa lub GAZ-67 lub co mniej prawdopodobne dosłużył w tamtejszej jednostce do czasu kasacji.
Prezentowany model pochodzi z niemieckiej serii Opel Collection wydawanej przez Eaglemoss. Niestety zdjęcie pierwowzoru nie zdradza zbyt wiele szczegółów więc wygląd modelu może odbiegać od tego, jak pojazd prezentował się w rzeczywistości. Przyjąłem jednak, że samochód ten mógł być oznakowany tablicami z napisem MO. Takie tablice umieszczano najczęściej na przedniej i tylnej części samochodu m.in na zderzakach lub w miejsach dedykowanych na tablice rejestracyjną. Uważam, że model jest ciekawym uzupełnieniem mojej kolekcji polskich radiowozów.

14 komentarzy:

 1. Po miniaturce myślałem, że będzie zwykłe auto cywilne, a tu jednak ciekawe uzupełnienie Twojej kolekcji pojazdów Milicji :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Piotrze!
  Naprawdę ciekawe uzupełnienie :-) super modelik, i bardzo fajny
  Pozdrawiam
  Hubert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Hubercie!

   Cieszę się, że model się Tobie spodobał :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. Maravillosa miniatura de este Opel 6 en color azul Piotr.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Najprostsza konwersja na świecie, ale ma w sobie naprawdę dużo uroku. Ze zwykłego Opla jakich modeli jest wiele, zrobiłeś ten jeden, są którym kryje się naprawdę ciekawa historia z dużą ilością niewiadomych.
  Świetna sprawa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Muy lindo auto, me gustan mucho los Opel de aquellas épocas.
  bella pieza.

  saludos!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Mariano za komentarz! Cieszę się, że model się spodobał :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 6. Bardzo fajnie że grzebiesz gdzieś tam głębiej żeby przedstawić nam historię tego wozu. Mam gdzieś Lotusa Omegę z tej serii i jest bardzo fajnie zrobiona jak na gazetówkę, ogólnie seria trzymała dobry poziom i aż chciałoby się mieć coś takiego w odniesieniu do naszego rodzimego producenta:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj!

   Bardzo cieszę się, że model się spodobał ;) Jeśli chodzi o serię Opel Collection to mam z niej bodajże 4 modele (Diplomat, Kadett E kombi, Corsa i prezetowany Super 6), i z każdego jestem zadowolony :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 7. Jestem tu przypadkowo.Zainteresował mnie modelik,auta którego jestem posiadaczem.Ma podobną historię lecz wojskową.Posiada stosowną tabliczkę z tamtych czasów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj!

   Miło, że wpadłeś! Chętnie zobaczyłbym Twój samochód i poznał jego historię!

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń