Obsługiwane przez usługę Blogger.

Peugeot Expert - Straż Miejska Rybnik

W tym wpisie zaprezentuje Wam model radiowozu Peugeot Expert w barwach Straży Miejskiej w Rybniku. Model wykonał na moje zamówienie kolega Andrzej z manufaktury Modele Sambora. Jest to już siódmy model radiowozu z rybnickiej straży miejskiej, której jestem funkcjonariuszem.
Pierwowzór prezentowanego pojazdu trafił do służby w rybnickiej straży miejskiej na początku 2010 roku. Rybnicka Straż Miejska posiadała wówczas cztery samochody służbowe: Ford Transit z 2004 roku, Ford Fusion z 2005 roku, Citroen Berlingo z 2001 roku, oraz Citroen Berlingo z 2009 roku (wciąż w służbie). Samochód został wyposażony w tzw. 3 klasę, czyli przedział do przewozu osób nietrzeźwych i ujętych w trakcie interwencji. Przedział ten wyposażono w kamerę, w celu bezpiecznego transportu przewożonych osób. Było to o tyle istotne, że funkcjonariusze rybnickiej straży miejskiej przewożą osoby nietrzeźwe do oddalonej o około 50 km izby wytrzeźwień w Chorzowie, a samą trasę pokonuje się od 45 minut do nawet ponad 90 minut (kiedy wystąpią np. korki, wypadki, objazdy). Dlatego bardzo ważne jest to, by w czasie transportu monitorować stan i zachowanie osoby przewożonej. Samochód wycofano ze służby na początku 2019 roku, kiedy zastąpił go Ford Transit Connect.
fot. Straż Miejska w Rybniku
Konwersja powstała na bazie modelu firmy Mondo Motors. Wspomnę, że ponad 3 lata temu na bazie niemal identycznej miniatury powstał radiowóz Straży Miejskiej z Krakowa. Wracając do prezentowanego modelu muszę wspomnieć o istotnym problemie, który okazał się niezwykle trudny do rozwiązania. Problemem okazało się ustalenie, jaki lakier posiadał pierwowzór. Kiedy zaczynałem pracę w rybnickiej straży miejskiej, Peugeota nie było już od prawie roku, a więc nie mogłem ustalić tego samodzielnie. Na zdjęciach pojazdu, którymi dysponowałem, rybnicki Peugeot raz wydaje się niebieski, a raz szary. Niestety w rybnickiej straży miejskiej nie zachowały się dokumenty, jakim kodem oznaczony był lakier. Poprosiłem także firmę Peugeot o pomoc, jednak moja wiadomość nie doczekała się odpowiedzi. Dlatego też w modelu został on dobrany na oko. Bardzo dobrze stało się, że od 2012 roku wygląd radiowozów straży miejskich w Polsce został ujednolicony. Dzięki temu wykonanie współczesnych i przyszłych radiowozów będzie zdecydowanie prostsze. 
Kalkomanie do modelu przygotowane zostały przez mvs. Andrzej, jak zawsze wykonał swoją pracę bardzo porządnie, a ja mogę się cieszyć kolejnym unikatowym modelem polskiego radiowozu w mojej kolekcji. Tym większą radość sprawia mi model, że jest to pojazd z mojej jednostki. 

Brak komentarzy