Obsługiwane przez usługę Blogger.

Policyjny Ford Focus Kombi - Bburago*

Mam słabość do modeli polskich radiowozów więc kiedy zauważyłem w markecie "Tesco" model policyjnego Forda Focusa z Bburago nie zastanawiając się długo kupiłem go. Oczywiście zauważyłem karykaturalnie powiększone logo Policja na tylnych drzwiach i brak pasów na błotnikach ale słusznie uznałem że poprawienie tego nie będzie problemem.
Tak wyglądał modelik przed prostymi poprawkami:
Dopiero po zakupie pojawiły się pierwsze wątpliwości - przede wszystkim czy model aby na pewno jest w skali 1/43 ?. Oczywiście na pudełku producent zaznaczył, że Focus jest w skali 1/43, ale to tylko zabawka, a kolekcjonerzy dobrze wiedzą ,że modele te skalowane są pod pudełka. Tak, skalowane pod pudełka ! Zauważcie, że wszystkie zabawki Bburago mają ustandaryzowane pudełka - w takim samym pudełku pakowany jest Land Rover i w takim samym jest Focus... Ford na szczęście okazał się w skali 1/43 jednak po chwili zauważyłem, że nie jest pomalowany na ciemnogranatowy kolor jak powinien, ale na...czarny.

Co więcej jest to generacja Focusa produkowana od 2008 roku, a oddaje malowanie stosowane do 2007r. Postanowiłem jednak, że zostawię to już jak jest i wezmę się za poprawki. Na pierwszy rzut poszło usunięcie loga policji które nigdy nie widniało w wzorze oznakowania stosowanym do 2007r. Następnie domalowałem pas na błotnikach, a także pomalowałem na biało lusterka. Białe lusterka nie są moim wymysłem - w części radiowozów wraz z polakierowanymi na biało drzwiami zdarzały się także lusterka w tym kolorze. Uznałem więc, że dla lepszego wrażenia i tak skopanego już merytorycznie modelika, pomaluję lusterka. Po pierwszym wieczorze pracy modelik wyglądał tak:
Następnego dnia domalowałem części białego pasa na masce i ostatecznie modelik prezentuje się tak
Nie jest to żadna rewelacja. Oczywiście można było się bardziej postarać, ale trudno wycisnąć coś więcej z zabawki. Cieszy to, że miał skrawki malowania polskiej policji i można było łatwo doprowadzić do pokazanego wyżej stanu. Jednak, kiedy zobaczymy, że Czesi i Węgrzy otrzymali Focusy w malowaniu rodzimych Policji które są poprawne merytorycznie to pozostaje niedosyt. Zwłaszcza, że Bburago wydało kiedyś dwa Fiaty polskiej policji (Dziś już w zasadzie niemożliwych do kupienia) które były poprawnie oznakowane. Modeli rodzimych radiowozów wciąż bardzo brakuje i niedawno postanowiłem samemu spróbować wykonać upragnione modeliki. Aktualnie na warsztacie mam kilka modeli które są oczekują tylko na kalkomanie. Kiedy je otrzymam i nałożę zostaną zaprezentowane. 

*Model wycofany z kolekcji.

2 komentarze:

 1. Jak nie wiele trzeba żeby model faktycznie odwzorowywał oryginał.
  Trzeba przyznać, że Bburago trochę poszło na łatwiznę :(
  Ale od czego są zdolni kolekcjonerzy ;)
  Świetna robota. Już wiem co będę robił z moim policyjnym Focusem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski13 lipca 2015 21:16

  Dziękuję :) W przyszłości zamówię jeszcze numery taktyczne i tablice rejestracyjne :) Wtedy będzie można uznać pracę nad modelem za ostatecznie skończone :) Liczę że Bburago wyda kolejne radiowozy. Tym bardziej że ma w swojej ofercie kika/kilkanaście modeli które są w służbie polskiej policji. Mi w tej chwili przychodzi na myśl: Afa Romeo 159, Fiat Panda, Freelander, Lancia Delta...

  OdpowiedzUsuń