Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kultowe Wozy Policyjne - Ford Transit

Bohaterem tego wpisu jest model Forda Transita wydany w 35 numerze Kultowych Wozów Policyjnych. Prawdę mówiąc tego modelu nie planowałem kupować, jednak kiedy z ciekawości przyjrzałem mu się w saloniku prasowym podjąłem szybką decyzję i jestem z niej zadowolony. Jako, że było to w czasie, gdy jechałem odebrać modelik autobusu Jelcz-Berliet PR100, nowo kupiony Ford przeszedł sesję zdjęciową u Szymona. Ponadto wizyta u Szymona wyszła mu na dobre, o czym wspomnę później.

Model to piąta generacja dostawczego Forda Transita, produkowana w latach 2000-2006, w malowaniu Compagnies Républicaines de Sécurité (W skrócie CRS), czyli Republikańskich Kompanii Bezpieczeństwa francuskiej Policji Narodowej, będących odpowiednikiem naszych Oddziałów Prewencji Policji (OPP). Ponadto CRS posiada własne brygady autostradowe. Warto skupić się nieco na pojazdach CRS, które wchodzą na wyposażenie kompanii CRS. Dzieli się je na cztery kategorie:

- Pojazdy operacyjne, oznaczone VR (véhicule de reconnaissance),

- Pojazdy dowodzenia i łączności, oznaczone VCT (commandement et de transmission),

- Pojazdy przeznaczone do transportu amunicji i żywności,

- Pojazdy warsztatowe i holowniki.

Dzięki temu każda kompania CRS jest autonomiczna. Model prezentowanego Transita należy do tej pierwszej kategorii pojazdów, czyli VR. Niestety model nie odwzorowuje wiernie wersji wykorzystywanej przez CRS. Wynika to z tego, że został on oparty na wydanym wcześniej w "Avtolegendach na Służbie" modelu Transita Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej z wydłużonym nadwoziem o podwyższonym dachu i ze stopniem wejściowym po prawej stronie. Tranisty V generacji w służbie CRS charakteryzowały się standardową długością nadwozia i niskim dachem, a ponadto nie posiadały stopnia bocznego oraz otwieranej szyby w przesuwanych drzwiach.
Mój egzemplarz miał feler w postaci przyklejonej do wnętrza podwozia opony, który zauważył kolega Szymon podczas fotografowania modeliku. Zmuszony byłem więc rozkręcić modelik i odkleić oponę, jednak ślady po tym pozostały. Na szczęście kolega Szymon miał w swojej szafie opony z modeliku Nysy 521, które idealnie pasowały do felg Transita. Ponadto prezentują się one znacznie lepiej, niż oryginalne, dzięki m.in. wyraźniejszemu odwzorowaniu bieżnika. Poważnym mankamentem, który zauważyłem po wyjęciu z blistra, jest wada odlewu nad przednią szybą. Mieszane uczucia budzi wykonanie przyciemnionych szyb w przedziale desantowym. Zostały one wykonane z czarnego, nie przezroczystego plastiku przez co z bliska prezentują się słabo. Plusami modelu są zaznaczone uszczelki szyb, wkłady lusterek, ładnie odwzorowane reflektory przednie oraz niezłe nadruki. Dobrze prezentuje się także delikatna, wykonana z gumy antenka. Ogólna ocena tego modelu jest dobra.

8 komentarzy:

 1. Ciekawy model. Dwa lata temu sporo się takim najeździłem taki wydłużonym i podniesionym Transitem, ale w wersji dostawczej. Mega pojemne auto. Tyle co tam weszło to ciężko w głowie pomieścić :D
  Czekam na kolejne wpisy i pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr bardzo dobre w tym tranzytowy jest bardzo dobrze szkoda niż rzeczywisty model jednostki policji, jak rzeczywista sufit jest niski, a to jest wysoki pułap.

  Ale w następnej generacji wysokimi sufitami jeśli wszystko inne dzieje się model.

  Czekam skrzydło o przybyciu mojej jednostce, która myślę, że już wkrótce


  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć Piotrze, mnie się ten modelik podoba. Zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie na początku i nadal uważam, że jest naprawdę ciekawy mimo mankamentów, które w nim znalazłeś;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hermoso Transit Piotr, me gusta mucho la miniatura.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj Damianie! Też dane mi było załadowywać dostawczego Transita i w pełni podzielam Twoje zdanie ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję SEATPC za komentarz! Czekam na Twoją recenzje :)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć Szymonie! Racja, mimo mankamentów to wciąż dobry model i warty polecenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję Juanh za komentarz!

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń