Obsługiwane przez usługę Blogger.

Volvo V70 Kombi - Polska Policja - Cararama

DSC04606

Stali czytelnicy bloga oraz moi znajomi wiedzą, że temat polskich radiowozów jest mi bliski. Dlatego też konsekwentnie włączam do kolekcji kolejne modele samochodów w barwach Milicji Obywatelskiej, Policji i Straży Miejskiej (ostatni temat szczególnie mi bliski). W trakcie mojego wyjazdu służbowego otrzymałem wiadomość od kolegi Qliga, że redukuje swoją kolekcję i czy nie byłbym zainteresowany jego modelami. Jednym z modeli, który od niego odkupiłem (a trochę ich kupiłem) był radiowóz Volvo V70 w malowaniu polskiej Policji. I tu rodzi się podstawowe pytanie - Czy takie Volvo w malowaniu polskiej policji to fikcja?. 


DSC04660 (1)


Na początku lat 90 XX wieku nasza policja testowała dwa ex-holenderskie radiowozy Volvo 343. Samochody te trafiły do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, zachowując część oryginalnego malowania oraz charakterystyczną belkę świetlną. Policyjne Volvo 343 wystąpiły w czołówce programu "997", a jedno z nich znalazło się także na okładce magazynu kryminalnego o identycznej nazwie. Ostatecznie nie zdecydowano się na zakup używanych radiowozów, a nasza policja postawiła na Volkswagena.


80-volvo-343-ksp-wawa-1


Volvo 343 na okładce magazynu 997 z 19.08.1990. Więcej znajdziecie na oficjalnej stronie Policji.

DSC04551

Jako pasjonat polskich pojazdów policyjnych widziałem naprawdę ogromną liczbę zdjęć nietypowych, oznakowanych radiowozów - m.in Nissan Primera P11, Citroen Picasso, Toyota Camry, Alfa Romeo 33... Długo by wymieniać, ale na żadnym z nich nie było oznakowanego Volvo V70. Choć sam modelik stworzony został bardziej jako zabawka, a polskie malowanie wynika tylko z przeznaczenia na nasz rynek, tak nie wykluczałbym, że oznakowane Volvo V70 mogło służyć w barwach naszej policji. Jeśli chodzi o malowanie i oznakowanie to ma pewne błędy i braki. Najbardziej w oczy rzuca się niepoprawna tablica rejestracyjna, brak pasa na tylnej klapie oraz numeru taktycznego na dachu. Mimo wszystkich wątpliwości modelik stanowi ciekawe uzupełnienie kolekcji polskich radiowozów i bardzo mnie cieszy jego obecność w mojej kolekcji.


DSC04623


DSC04600

DSC04620

DSC04603 (1)

DSC04557

DSC04558

DSC04554

DSC04555

A tak wygląda na chwilę obecną moja kolekcja radiowozów polskiej policji w skali 1/43. (na zdjęciu nie ma Kii Cee'd gdyż jest ona w skali 1/38)

1600

8 komentarzy:

 1. Witaj po przerwie Piotrku!
  Z tego co zrozumiałem, jest to gotowy model, a nie konwersja? W takim razie można mu wybaczyć te nieścisłości, o których wspomniałeś :)

  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Damianie!

  Tak to gotowiec ;) Dlatego też jak napisałeś można mu te nieścisłości wybaczyć ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry wpis ten wagon Volvo ale w jego wersji policyjnej.
  To urządzenie jej nie wiem i wskazał go jako przyszłego wpisu

  Cieszę się, że cię znowu zobaczyć tutaj.


  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotr, ja naprawdę nie lubię samochody policyjne, ale polska policja Volvo znajdę przyjemne.
  Przytulić!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że mogłem pomóc w rozwoju kolekcji radiowozów ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję SEATPC za komentarz! Te Volvo to rzadki modelik i bardzo cieszę się, że wszedłem w jego posiadanie ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję Juanh! Dla mnie polskie radiowozy to najważniejsza część kolekcji ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo Ci za to dziękuję!

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń