Obsługiwane przez usługę Blogger.

Polonez Caro - Straż Miejska Wodzisławia Śląskiego

W tym wpisie zaprezentuje Wam najnowszy nabytek z kolekcji radiowozów jakim jest Polonez Caro w malowaniu Straży Miejskiej Wodzisławia Śląskiego. Model ten wykonał na moje zamówienie kolega Andrzej z manufaktury Modele Sambora.
Straż Miejska Wodzisławia Śląskiego została powołana w 1990 roku. Pierwszym samochodem służbowym był wysłużony Volkswagen Passat B2, który został podarowany przez władze miasta Gladbeck. Samochód pełnił służbę gdzieś do przełomu 1996/1997 roku, kiedy został zastąpiony przez Poloneza Caro o numerze rejestracyjnym KAC 5900. Była to wersja napędzana silnikiem wysokoprężnym od Citroena o pojemności 1.9 L i mocy 69 KM. Pojazd został wyposażony w belkę ostrzegawczą Elektra LZ z pomarańczowymi kloszami lamp oraz radiostację. Na przednich drzwiach umieszczono herb miasta Wodzisław Śląski. W późniejszym czasie jego miejsce zastąpił Polonez Atu Plus.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Dariusza Swobody.
Jak już wspomniałem model został wykonany przez kolegę Andrzeja. Bazą dla konwersji była miniatura policyjnego Poloneza Caro MR91 wydana w numerze specjalnym serii Kultowe Auta PRL-u. Zakres prac obejmował więc polakierowanie modelu, dodanie oznaczeń i tablic rejestracyjnych. Efekt końcowy bardzo mi się spodobał, choć już od samego początku zakładałem, że belkę ostrzegawczą w przyszłości trzeba będzie wymienić. Podobnie zresztą tablice rejestracyjne na wydruk lepszej jakości. Kolejną rzeczą, jaką na pewno wykonam to doklejenie stylizowanych napisów CARO. Należy w tym miejscu wspomnieć, że Polonez Caro należący do SM Wodzisław to MR93, a więc z plastikowym podszybiem oraz poszerzonym rozstawem kół. Miniatura odbiega więc tym samym od oryginału, ale nie uważam tego za coś, co dyskwalifikowałoby ten model. Podsumowując - z miniatury jestem bardzo zadowolony i zajmuje ona ważne miejsce w mojej rosnącej kolekcji radiowozów polskich służb mundurowych.
Wraz z innymi samochodami z SM Wodzisław, czyli VW Passat B2 i Fordem Transit Connect.

14 komentarzy:

 1. Model wyszedł na prawdę bardzo fajnie. Myślę, że problem rocznika poprawiłoby podmalowanie pasa pod przednią szybą na czarny mat. Rozstaw kół jest idealny, tylko przetłoczeń na masce nie będzie ;) Robi się pomału ciekawy zestaw SM z Wodzisławia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Michale za komentarz! Być może dałoby to radę zamaskować, ale uznałem, że nie ma to sensu ;) Teraz liczę, że uda się ogarnąć modele Kijanek i Atu z SM Wodzisław ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. :* poznaje model tego bazowego PRL- Lowskiego poloneza :) nie był czasem w serialu 07 zgłoś się :)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu - to model z rocznika 1991 (a w oryginale był z 1993) więc nie występował w serialu. Jest to po prostu nowocześniejsza, zmodernizowana wersja Poloneza z 07 Zgłoś się ;)

   Usuń
 3. Wyszło perfekcyjnie. Zupełnie rozumiem Twoją radość z posiadania takiej perełki;) Gratuluję Piotrze wspaniałego nabytku:)

  POzdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Szymonie! Modelik ogromnie mnie cieszy bo to kawał historii mojej jednostki ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 4. Ta generacja FSO nigdy nie dotarła do Hiszpanii, ale byłby to dobry model sprzedaży.

  Transformacja na policję jest bardzo dobra, dodając kolejną nową jednostkę w garażu.

  Gratulacje dla niej


  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że dobrze odnajdujesz się na nowej platformie ;)

  Modelik jest naprawdę świetny, a zapowiedziane modyfikacje na pewno jeszcze bardziej polepszą jego walory. Sambor zrobił dobrą robotę, więc naprawdę jest się z czego cieszyć. A już w ogóle, że to auto służyło w miejscu, gdzie Ty teraz pracujesz.

  Pozdrowienia! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Damianie za miłe słowo!

   To że odnajduje się na nowej platformie, to w znacznym stopniu Twoja zasługa ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 6. Śliczny samochód i urocza miniatura,
  Gratulacje

  Pozdrowienia

  http://retroautosenescala.blogspot.com.ar/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Mar iano! Dziękuję za komentarz i miłe słowo!

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 7. Konwersja wykonana na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu zwykły Polonez stał się bardzo efektowny :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Abarth098models za komentarz!

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń