Obsługiwane przez usługę Blogger.

Polski Fiat 126p - Wojska Ochrony Pogranicza

W tym wpisie zaprezentuję Wam model kultowego Malucha w malowaniu Wojsk Ochrony Pogranicza, który wykonał dla mnie kolega MVS.
Pierwowzór modelu pełnił służbę na lotnisku Okęcie w latach 70 i 80 XX wieku. Na chwilę obecną znam dwa zdjęcia tego radiowozu, które prezentuje poniżej. 
Zdjęcie, które widnieje na okładce czasopisma W Służbie Narodu - Nr 32 (1534) z 7.VIII.1983 roku. fot. Krzysztof Potocki.
Pocztówka przedstawiająca samolot Tu-134 w barwach LOT. Przed samolotem stoi właśnie radiowóz Polski Fiat 126p o numerach rejestracyjnych HWC 1394. Autobus to Mercedes O305. Autor fotografii: Andrzej Pawliszewski. 
Skan pocztówki dzięki użytkownikowi @Paulus76 http://myvimu.com/exhibit/87721-tu-134a-sp-lhc

Jak widać samochód polakierowany był na kolor żółty. Po bokach w linii klamek naniesiony został pas koloru zielonego, a poniżej napisy WOP. Na dachu umieszczono lampę ostrzegawczą Elektra LB4 lub LB6 z charakterystyczną podświetlaną galeryjką. Niestety nie doszukałem się informacji w jakiej roli był wykorzystywany ten radiowóz. Najprawdopodobniej pełnił rolę samochodu do przewozu psów służbowych, które na lotnisku miały konkretną role - patrolowo-obronne, tropiące i specjalne do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i osób. 
Prezentowany model wykonał kolega MVS. Bazą dla konwersji była miniatura wydana w rumuńskiej serii Masini de Legenda. Niestety jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia... i poprawienia. Pas i napisy zostały wykonane w technice kalkomanii wodnej, zaś tablice rejestracyjne oraz napisy na galeryjce wydrukowano na folii samoprzylepnej. Sama galeryjka została odlana z żywicy. Modelik bardzo mnie cieszy i jest kolejnym ciekawym eksponatem w mojej kolekcji polskich radiowozów.
 W towarzystwie malucha w malowaniu Milicji Obywatelskiej.

15 komentarzy:

 1. Zmienić kalkę z WOP na WOT i znów stanie się aktualny:P Ciekawa miniaturka, trochę groteskowy jest fakt, że dla popularnego Maluszka znalazło się miejsce także i w armii;) no ale jeszcze pewnie nie jedną taką ciekawostkę wyciągniesz;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli rzeczywiście był wykorzystywany do przewozów psów na terenie lotnisko, to chyba dawał radę ;) Ogrom ról i zadań do których wykorzystywany był maluch potrafi zaskakiwać. Mam nadzieję, że jeszcze znajdę ciekawe radiowozy bazujące na małym fiacie :)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio nawet u mnie pojawił się pierwszy 126p, jednak dotąd nawet nie opuścił blistra :)
  Twój za to stał się ewidentnie unikatowy ;)
  Patrząc na mój i zdjęcia Twojego, ewidentnie brakuje odpowiedniego kształtu świateł z tyłu. Mam nadzieję, że odpowiednie wydruki powstaną i poprawimy wówczas swoje modele :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Być może w przyszłości modelik przejdzie jeszcze pewne poprawki, ale muszę to przemyśleć :D Bo jeśli mam inwestować w ten model, to musiałbym przemyśleć wymianę lakieru :D

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
  2. Znam dalszą historię tego malucha,zmieniony został kolor jak trafił do Świnoujścia a w 92 jechałem w 3 osoby+ pies ze Świnoujścia do Słupska i z powrotem

   Usuń
 4. Piękny, ale Twój ma felgi starszego typu w porównaniu z tym ze zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Być może felgi tego wzoru uda mi się kupić i przełożyć do tego modelu :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 5. Muy bueno modelo, el coche es muy atractivo y simpatico, le queda bien esa franja al costado.

  Saludos!

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się 600 z 80, ta wersja już to widziała, ale pozostała w tinetero na kolejne wpisy w mojej kolekcji.

  Muszę dostać jedną z nich, niezależnie od jej wersji, czy to kabriolet, policja czy szkoła jazdy.

  Gratulacje dla niej

  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj SEAT PC! Akurat wersji do wyboru masz całkiem dużo ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 7. Bello Fiat, zielony pasek boczny bardzo dobrze łączy się z kolorem żółtym reszty modelu. Lubię te zdjęcia prawdziwego samochodu.
  Uścisk!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Juanh za komentarz!

   Zdjęcia prawdziwego egzemplarza wrzuciłem z racji tego, iż był to najprawdopodobniej jedyny taki radiowóz :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 8. Biorąc pod uwagę popularność Fiacika, nie dziwi ogrom jego zastosowań. Biorąc pod uwagę jego rozmiar – dziwi bardziej ;)

  OdpowiedzUsuń