Obsługiwane przez usługę Blogger.

Volkswagen Transporter T5 - Polska Policja

W tym wpisie zaprezentuje mój najnowszy nabytek, jakim jest radiowóz Volkswagen Transporter T5 w malowaniu polskiej policji
Piąta generacja modelu Transporter produkowana była w latach 2003-2015. Samochód spotkał się z uznaniem, czego najlepszym przykładem było zdobycie pierwszego miejsca w konkursie Samochód Dostawczy Roku 2004. Za produkcję modelu T5 odpowiedzialne były m.in. zakłady Volkswagena w Poznaniu.
Modele T5 w polskiej policji znalazły się w znikomej ilości. Było to spowodowane tym, że kiedy T5 wprowadzany był do produkcji polska policja miała na stanie 650 egzemplarzy modelu T4 z 2001 roku oraz kilkanaście kolejnych z 2003 roku. Do tego należy doliczyć VW T4 z dostaw z lat 90 XX wieku, które wówczas były w dobrej kondycji oraz nowo zakupione furgony innych marek, jak m.in. Ford Transit, Fiat Ducato, Peugeot Boxer. Nie było więc potrzeby zamawiania przez policję dużej liczby nowych samochodów tej klasy. Do służby trafiały więc pojedyncze egzemplarze modelu T5, często kupowane w ramach dofinansowania policji przez lokalne samorządy. Szansa dostarczenia większej ilości VW T5 dla polskiej policji nadarzyła się w 2008 roku. Wówczas policja ogłosiła przetarg na niemal 1700 furgonów. Przetarg wygrała jednak firma Fiat z modelem Ducato. Kolejną okazją był ogłoszony w 2011 roku przetarg na następce modelu T4 w jednostkach OPP. Tutaj także Volkswagen musiał pogodzić się z przegraną na rzecz Mercedesa z modelem Sprinter. Wielki powrót  radiowozów Volkswagena miał miejsce dopiero w 2016 roku z modelem T6.

Prezentowany model został wykonany przez kolegę Marcina. Jest to kolejny obok Alfa Romeo 159 i Kia Cee'd II model jego autorstwa w mojej kolekcji. Bazą dla konwersji była miniatura firmy Cararama/Hongwell w malowaniu holenderskiej królewskiej żandarmerii (Koninklijke Marechaussee). Niestety podobnie jak prezentowany wcześniej T4 także i T5 odbiega znacząco od pierwowzoru. Numery taktyczne U131 przypisane są dla radiowozu Volkswagen Transporter T5 z KMP Poznań. Radiowóz ten wykorzystywany jest w roli Ruchomego Stanowiska Dowodzenia. Ponadto sam samochód jest w wersji po faceliftingu z 2009 roku, a więc różni się m.in. przednim pasem, czy lusterkami. Sama miniatura wykonana jest bardzo przyzwoicie. Model otrzymał nowy lakier oraz policyjne oznaczenia. Całkiem fajnie wyszła belka ostrzegawcza. Co ciekawe jest to fabryczny element modelu, który został upodobniony do wzoru używanego w polskiej policji. Podsumowując - modelik, choć nie do końca idealnie odzwierciedlający model T5 polskiej policji, bardzo mnie cieszy i jest ważnym, ale także i bardzo efektownym eksponatem w mojej kolekcji radiowozów polskich służb mundurowych.
Wraz z modelem VW T4 z serii Polizia del Mundo.

6 komentarzy:

 1. Model jak żywy. Świetnie wykonany, super robota!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się bardzo podoba ta konwersja. Nie śledzę VWów, więc sam bym się nie poznał, że powinien być przed liftem. Po prostu wszystko tutaj pasuje i wygląda "prawdziwie". Gratuluję kolejnego ciekawego nabytku w sporej już kolekcji polskich radiowozów :)

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Damianie za komentarz!

   Kolekcja już spora, ale wciąż brakuje wielu ważnych modeli, jak np. Passat B3, Vento, Mondeo...

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. Kolejny radiowóz do kolekcji;) Nie ma chyba w Polsce zbieraniny radiowozów, którą można by przyrównać do Twojej;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są jeszcze rewelacyjne kolekcje kolegów Qliga i andy ns ;) Temu drugiemu zazdroszczę kilka modeli z SM :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń