Obsługiwane przez usługę Blogger.

FSO Polonez Caro MR91 - Straż Miejska Warszawa

W dzisiejszym wpisie zaprezentuje Wam kolejny historyczny radiowóz warszawskiej straży miejskiej, który powstał dzięki pomocy insp. Wiktora Tomonia. Konwersji podjął się kolega Piotr z manufkatury Diecast Art.
Pierwowzór trafił do służby w pierwszej połowie lat 90 XX wieku i wykorzystywany był w roli wozu patrolowego przez Oddział Ogólnomiejski Straży Miejskiej w Warszawie. Kolorystyka radiowozów nie była jednolita. Poza kolorem białym dość często można było spotkać samochody w kolorze czerwonym lub niebieskim (m.n. egzemplarz z numerem taktycznym 142, który wyróżniał się pomarańczowym pasem ostrzegawczym). Na przełomie wieków Polonezy Caro zostały zastąpione przez modele Caro Plus oraz Daewoo Lanos.
Zdjęcia dzięki uprzejmości insp. Wiktor Tomoń, Archium Straży Miejskiej w Warszawie.
Prezentowany model został wykonany przez kolegę Piotra z manufaktury Diecast Art. Bazą dla konwersji była miniatura wydana w 168 numerze serii Kultowe Auta PRL-u. Zakres prac objął przemalowanie modelu, dodanie oznaczeń oraz belki ostrzegawczej na dachu. Na szczególne uznanie zasługuje odwzorowanie belki Elektra LZ, która wygląda rewelacyjnie. Została ona od podstaw wyrzeźbiona z żywicy. Zastrzeżenia mam jedynie do krzywo zamontowanego lusterka prawego. Niestety nie potrafiłem tego poprawić we własnym zakresie - groziło to ryzykiem urwania elementu, a wraz z nim części lakieru w okół elementu. Podsumowując - dzięki zdjęciom, które udostępnił mi insp. Wiktor Tomoń ze stołecznej straży miejskiej oraz umiejętnościom Piotrka moja kolekcja wzbogaciła się o kolejny unikatowy model.

4 komentarze:

 1. Bardzo fajny model i pomysł na niego. Czekam niecierpliwie na więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Odwiedzaj mnie regularnie bo wkrótce kolejne służbowe modele ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń