Obsługiwane przez usługę Blogger.

Fiat Doblo II - Straż Miejska Nowy Targ

Prezentowany w tym wpisie Fiat Doblo II w barwach Straży Miejskiej z Nowego Targu to kolejny model, który wykonał na moje zamówienie kolega Piotrek z manufaktury Diecast Art. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych konwersji w mojej kolekcji radiowozów. 
Straż Miejska w Nowym Targu otrzymała radiowóz Fiat Doblo II we wrześniu 2011 roku. Zastąpił on wysłużonego Volkswagena T4, który w Straży Miejskiej służył od 2005, a wcześniej wykorzystywany był jako samochód służbowy Urzędu Miasta. Obecnie jednostka w Nowym Targu nie istnieje. Została zlikwidowana uchwałą rady miasta w 2015 roku. Niestety populizm i niezrozumienie roli, jaką pełni straż miejska spowodowały, że obecnie miasto nie potrafi poradzić sobie nawet z najprostszymi problemami, jak nieodśnieżone chodniki, dzikie parkowanie czy spalanie odpadów w piecach
Prezentowany model to konwersja na bazie miniatury firmy Norev. Miniatura ta jest całkiem przyzwoita, choć ma swoje wady - np. uproszczone koła, w których zabrakło bieżnika opon. Zakres prac był spory i robi wrażenie. Fabryczny modelik był w wersji furgon, a więc bez okien w tylnej części. Ponadto z tyłu pojazdu znajdowały się dwuskrzydłowe drzwi, a w pierwowzorze podnoszona do góry klapa bagażnika. Dlatego Piotrek skupił się na przerobieniu nadwozia, co w przypadku modelu metalowego nie jest łatwym zadaniem. Zostały wycięte otwory na szyby boczne, a w tylnej części pojawiła się klapa. Oszklenie zostało od podstaw wykonane przez Piotrka.
W zmodyfikowanym wnętrzu znalazła się tzw. 3 klasa, czyli wygrodzony przedział do przewozu osób nietrzeźwych lub ujętych w trakcie interwencji. Ponadto model otrzymał nowy lakier, oznakowanie, oraz belkę świetlną na dachu. Nie zabrakło takich detali takich jak antenka, emblemat na kierownicy czy wkładki imitujące szkła lusterek. Podsumowując - Piotrek wykonał kawał świetnej roboty, a model jest wspaniałym eksponatem w mojej kolekcji pojazdów polskich formacji mundurowych. 
Podobnie, jak inne prezentowane modele od Piotrka, tak i Doblo otrzymało podstawkę z wygrawerowanym opisem.

2 komentarze:

 1. Piotrek naprawdę szaleje ostatnio. Tak zaawansowanych modyfikacji nadwozia się nie spodziewałem w tej skali :) pozdro!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że sam jestem zaskoczony jak zgrabnie udało się Piotrkowi wykonać tak zaawansowane modyfikacje!

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń