Obsługiwane przez usługę Blogger.

Volvo 340 - Batalion Patrolowo-Interwencyjny Komendy Stołecznej Policji

W tym wpisie zaprezentuję Wam model radiowozu Volvo 340, który na początku lat 90 XX wieku był testowany w Batalionie Patrolowo-Interwencyjnym Komendy Stołecznej Policji. Model trafił do kolekcji dzięki koledze Marcinowi. Dziękuję!
Na początku lat 90 XX wieku Policja stanęła przed koniecznością wymiany licznej floty radiowozów. Flota ta składała się głównie z samochodów rodzimej produkcji takich, jak Polski Fiat 125p, FSO Polonez czy FSD Nysa oraz pojazdów produkcji radzieckiej jak Wołga M24, czy UAZ-469. Warto tu przypomnieć, że jeszcze w drugiej połowie lat 80 XX wieku w niektórych mniejszych jednostkach można było wciąż spotkać samochody GAZ-69. Po upadku komunizmu sytuacja gospodarcza Polski była fatalna. Dlatego też Policja w pewnym okresie rozważała zakup samochodów używanych. Holenderska Policja zaproponowała sprzedaż 500 egzemplarzy samochodów Volvo 340. Aby polscy policjanci mogli zapoznać się z oferowanym samochodem, podarowano 2 egzemplarze, które trafiły do testów w Komendzie Stołecznej Policji. Jeden z pojazdów został przydzielony Wydziałowi Ruchu Drogowego, a drugi trafił do Batalionu Patrolowo-Interwencyjnego. Początkowo samochody otrzymały tylko niebieski pas ostrzegawczy oraz napis Policja, przy czym zachowane zostały charakterystyczne dla holenderskiej policji elementy ostrzegawcze w postaci klinów. Następnie elementy te usunięto oraz zastosowano biały napis Policja na niebieskim tle. Samochody Volvo 340 z pewnością stanowiły pewien skok jakościowy w porównaniu do dotychczas użytkowanych pojazdów, ale miały bardzo poważne wady. Przede wszystkim trzydrzwiowe nadwozie nie było praktyczne z punktu widzenia policyjnej służby. Nietrudno sobie wyobrazić jak kłopotliwe byłoby umieszczenie agresywnej osoby na tylnej kanapie. Ponadto samochody, choć w dobrym stanie technicznym miały już swoje lata, a koszty ich eksploatacji okazały się dość wysokie. Dlatego też ostatecznie Policja zdecydowała się na zakup fabrycznie nowych samochodów takich, jak FSO Polonez Caro oraz Volkswageny Jetta, Passat i Transporter.
Zdjęcie z okładki Magazynu Kryminalnego 997 z 19 sierpnia 1990 roku.
Policyjne Volvo 340 można było zobaczyć w czołówce programu telewizyjnego 997.
Prezentowany model został wyprodukowany przez firmę IXO dla jednej z serii poświęconej modelom radiowozów policyjnych. Marcin przysłał mi model po wstępnym przygotowaniu, które polegało na usunięciu oznaczeń policji holenderskiej oraz nałożeniu pasa ostrzegawczego. Dzięki koledze Jackowi z bloga służby w skali miniatura otrzymała resortowe tablice rejestracyjne oraz napisy Policja. Niestety miniatura prezentuje wczesną wersję modelu 340, kiedy pierwowzór był wersją późniejszą.  Mimo to obecność miniatury w mojej kolekcji ogromnie mnie cieszy. 

Brak komentarzy