Obsługiwane przez usługę Blogger.

Łada 2107 - Derzhavtoinspektsiya

W tym wpisie zaprezentuję Wam model radiowozu Łada 2107 w barwach Derzhavtoinspektsiya - ukraińskiej inspekcji samochodowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.
Łada 2107 to jeden z najdłużej produkowanych pojazdów w historii motoryzacji. Model ten wprowadzono do produkcji w 1982 roku i produkowano aż do 2012 roku. Charakterystycznym elementem wyróżniającym ten pojazd była prostokątna chromowana atrapa grilla, dzięki której model ten bywał żartobliwie nazywanym radzieckim Mercedesem. Spośród dotychczasowym modeli Łady, ten oznaczony 2107 był najbardziej luksusowo wyposażony. Zastosowano w nim m.in. nowe fotele przednie, w których oparcia zintegrowano z zagłówkami oraz przednie pasy bezpieczeństwa. Opcjonalnie w pojeździe montowano np. wycieraczki lamp przednich. Do napędu pojazdu przeznaczono czterocylindrowe silniki benzynowe o pojemności od 1,3 do 1,7 l i mocy 68- 80 KM. Samochody tego typu powszechnie wykorzystywane były przez służby policyjne krajów Bloku Wschodniego, a później również i Wspólnoty Niepodległych Państw. 
Derzhavtoinspektsiya, czyli Państwowa Inspekcja Samochodowa MSW Ukrainy, to nieistniejąca już formacja, która w latach 1991-2015 odpowiedzialna była za kontrolę ruchu drogowego oraz transportu drogowego. Została zastąpiona powołaną 2 lipca 2015 roku Narodową Policją Ukrainy.
Prezentowany model został wyprodukowany przez firmę IXO i wydany  przez Deagostini w 29 numerze serii Kultowe Wozy Policyjne w 2016 roku. Jakość miniatury prezentuje typowy dla ówczesnych wydań gazetowych poziom wykonania. W moim egzemplarzu miejscami kuleje montaż. Widać to m.in. po krzywo zamontowanej tylnej tablicy rejestracyjnej oraz niedopasowanym lewym przednim reflektorze. W oczy rzuca się także przetarta ramka nad prawymi szybami bocznymi. Zauważyłem także brak lusterka wstecznego, co wydaje się przypadłością nie tylko mojego egzemplarza. W zasadzie nie znalazłem zdjęć prezentujących ten model ze wspomnianym elementem. Mimo wskazanych powyzej błędów model ten chętnie włączyłem w moją kolekcję zagranicznych radiowozów policyjnych. 

Brak komentarzy