Obsługiwane przez usługę Blogger.

FSO Warszawa 203/223 Milicja Obywatelska

Od roku w mojej kolekcji znajduje się model milicyjnej Warszawy 203/223 wydany w rosyjskiej serii "Wozy Policyjne Świata" (wydawana u nas pod nazwą "Kultowe Wozy Policyjne). Model ten jednak jest niepoprawny merytorycznie. Pomalowany jest zgodnie z wytycznymi z 1978 (niebieski lakier, biały pas, a dodatkowo posiada tablicę wz 76) choć przedstawia model Warszawy 223 produkowanej w latach 1964 - 1973. Ponadto na boku znajduje się niewłaściwy dla tego malowania boczny napis "MO" - powinien być pełny napis "Milicja".
Model radiowozu Warszawa 223 z serii Wozy Policyjne Świata. Zdjęcie pochodzi z bloga Muzeum43.pl prowadzonego przez mojego serdecznego kolegę Szymona.
Poprawnie merytoryczną milicyjną Warszawę 203/223 planowałem wykonać samemu jednak pod koniec czerwca na motoshowminiatura kolega jat02 sprzedawał znaczną część modeli ze swojej kolekcji - w tym właśnie milicyjną Warszawę. Jest to konwersja wykonana na bazie białej Warszawy 203 z Kultowych Aut PRL-u. Napisałem do kolegi, opłaciłem model i już 1 dnia lipca model był u mnie. Zanim jednak model trafił na półkę musiał przejść kilka poprawek.
Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy po przyjściu modelu to odchodzący od karoserii niebieski pas. Jest to kalkomania, więc nasączyłem ją wodą a gdy już przyległa do karoserii nałożyłem na nią 3 warstwy lakieru bezbarwnego, które załatwiły sprawę. Drugą rzeczą, którą musiałem zrobić były tablice rejestracyjne, których model nie posiadał. Przy okazji podmalowałem na czarno gumowe nakładki kłów zderzaków. Niestety model nie posiada lusterka od strony pasażera, które w tym modelu powinno się znajdować i na które w bryle modelu znajduje się dziura... Ponadto o wymianę proszą się koła, które mają zdarty chrom deklów. Mimo tego wszystkiego model bardzo mnie cieszy.
W latach 60 Warszawa była podstawowym samochodem osobowym w służbie Milicji Obywatelskiej. Co ciekawe Warszawy w wersji Kombi Milicja Obywatelska opisywała w dokumentacji już jako furgony - tak samo jak Nysy, czy więźniarki na bazie Żuka. W tym okresie Warszawa wyraźnie dominowała w parku samochodowym MO (w połowie lat 60 Milicja posiadała łącznie ponad 1300 samochodów osobowych, z czego ponad 500 oznakowanych - niestety nie wiem ile dokładnie z tej liczby stanowiły Warszawy. W mojej opinii było to niemniej niż 3/4) . Kolejnymi pod względem popularności samochodami był m.in osobowo - terenowy Gaz 69 (ok 300 w służbie w połowie lat 60, w znakomitej większości oznakowane) oraz limuzyny Wołga M21/22. Szczególne uznanie zyskały Wołgi M22 wykorzystywane przez drogówkę. Inne samochody jak Mercedes W111, Fiat 1500 czy Syreny służyły w znikomej liczbie.
Milicyjne Warszawy 203/223 pod koniec lat 60. W środku Warszawa w wersji Kombi. Doskonale widoczne różnice w czcionce napisów na bocznych drzwiach oraz miejscu montażu lampy LB2. Zdjęcie pochodzi z czasopisma "W Służbie Narodu" a autorem jest pan J. Chojnowski.
Oznakowanie i malowanie milicyjnych radiowozów nigdy nie było w pełni jednolite. Radiowozy różniły się kolorem nadwozia (niczym wyjątkowym był wówczas radiowóz koloru czerwonego), czcionką napisów bocznych, czy pasem który powinien się znaleźć jednak część radiowozów go nie posiadała. Dopiero w 1974 malowanie samochodów milicyjnych zostało szczegółowo unormowane. Mimo to wciąż znajdowały się różne wyjątki. Warszawy 223 występowały najczęściej w kolorze białym lub szarym z namalowanym w linii klamek niebieskim lub granatowym pasem. Do przełomu lat 60/70 na drzwiach stosowano napis "MO" zastąpiony następnie pełnym napisem "Milicja". Znane jest jednak zdjęcie Warszawy Kombi służącej w drogówce mającej zamiast napisu "MO"/"Milicja" znak Wydziału Ruchu Drogowego. Syreny najczęściej umieszczano za atrapą chłodnicy choć czasem zdarzały się zamontowane na dachu wraz z lampą błyskową i megafonami. Na dachu milicyjnej Warszawy najczęściej stosowano kogut Elektra LB-2 lub jak w prezentowanym modelu LB-3, a na późniejszych modelach lampy otrzymały charakterystyczny podświetlany napis "Milicja" dzięki któremu nazywane są powszechnie "galeryjkami".
Choć milicyjne Warszawy nie zachwycały osiągami to jednak dzięki wytrzymałej konstrukcji i przestronnemu wnętrzu zyskała uznanie funkcjonariuszy. Ponadto dzięki wysokiemu prześwitowi Warszawy nieźle radziły sobie na drogach gruntowych, co w realiach Polski lat 60 było istotne. Od końca lat 60 Warszawy były sukcesywnie zastępowane przez Polskie Fiaty 125p, dzięki czemu już do połowy lat 70 wycofano garbate modele M20,200, 201/202. Ostatecznie Warszawy z milicyjnej służby wycofano do początku lat 80. Najpóźniej wycofano z milicji modele Kombi, które dzięki obszernemu bagażnikowi wykorzystywano w WRD np. do wożenia radarów mierzących prędkość.
Zainteresowanych samochodami Milicji Obywatelskiej zachęcam do odwiedzania bloga. W niedługim czasie pojawią się tu kolejne wpisy poświęcone m.in milicyjnemu Willys'owi, Uazowi 469 czy Wołdze M21. Wszystkie z podanym wyżej modeli są konwersjami wykonanymi przeze mnie.

4 komentarze:

 1. ~http://seatpc.blogspot.com.es10 lipca 2015 00:11

  Interesting this Warszawa , one of the few brands to enter missing in my collection .

  The samples that have the charm of being a police

  I added your blog to my friends

  Here I leave mine

  http://seatpc.blogspot.com.es/

  greetings

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski10 lipca 2015 00:31

  Hi ! Thanks for visiting ! Good luck in finding a Warszawa model ! This is a very important car for the Polish automotive industry - first polish car after WWII (first truck was Star 20 after WWII). I visited your blog and added a comment.

  Greetings from Poland !

  OdpowiedzUsuń
 3. Precioso modelo compañero, me a gustado mucho tu blog, y lo añado a mis favoritos.
  Un saludo desde España.-

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotr Władysławski11 lipca 2015 23:48

  Hi !

  Thanks for visiting !

  Greetings from Poland !

  OdpowiedzUsuń