Obsługiwane przez usługę Blogger.

[KONWERSJA] Citroen 11BL - Milicja Obywatelska

DSC01824

Citroen Traction Avant to model, który jest równie znany ze znacznego wkładu w rozwój motoryzacji (opiszę to w osobnym wpisie), jak i tego kto tym samochodem jeździł. Był to bowiem ulubiony samochód taksówkarzy, gangsterów, czy policjantów. W trakcie II Wojny Światowej model ten upodobało sobie Gestapo, a w powojennej Polsce UB i MO.

DSC01839

DSC01840

Do wykonania tej przeróbki zainspirowało mnie zdjęcie (prawdopodobnie z 1955 roku) przedstawiające Citroena BL w służbie Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Warszawie. Zdjęcie, choć wydaje się słabej jakości, jest na tyle wyraźne, że da się odczytać numery tablic rejestracyjnych.

Od Radiowozy z polskich czasopism

Citroen 11 BL - zdjęcie z "Biuletyn Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie" 3/2009.

Przede mną model tego radiowozu stworzyło już kilku moich kolegów w tym Qlig, posiadający największą kolekcję radiowozów MO w skali 1/43, czy znany ze świetnych konwersji Digital222. Podobnie jak wyżej wspomniani koledzy jako bazę wykorzystałem model z serii "Kultowe Auta PRL-u". Do wykonania pasa użyłem granatowej taśmy izolacyjnej, zwanej też "szkotem", łatwo dostępnej w marketach budowlanych. Taką metodę naniesienia na model pasa polecił mi kolega Qlig i muszę przyznać, że jest całkiem niezła, choć oczywiście ma swoje wady.  Aby zabezpieczyć taśmę przed odklejeniem od karoserii nałożyłem dwie warstwy lakieru bezbarwnego. Czy zda egzamin?. Tego niestety nie wiem, ale póki co bardzo dobrze się trzyma. Napisy boczne MO, to kalkomanie forumowego kolegi Xiedzu. Tablice rejestracyjne zostały wydrukowane przez kolegę Brociu.

DSC01842

DSC01843

Jak już wcześniej wspomniałem, jestem kolekcjonerem, a nie modelarzem. Jednakże jestem zadowolony z ogólnego wyglądu mojego modeliku. Oczywiście zdaję sobie sprawę z pewnych mankamentów. Przede wszystkim z tego, że w niektórych miejscach jest krzywo wycięty pas- zwłaszcza na masce.

DSC01844

DSC01846

DSC01847

DSC01849

6 komentarzy:

 1. Taśma izolacyjna odkleja się po 3 latach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski29 lipca 2015 02:41

  Dziękuję za informację ;) Jeśli się odklei mimo zabezpieczenia pozostanie mi po prostu namalować ten pas ;)

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyszedł świetnie ;) Ja muszę w swoim poprawić przednią tablicę, bo w porównaniu z Twoim wyszła krzywo ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Quedó maravilloso el 11BL tras la conversión; la franja azul lateral le da vida a un coche que podría resultar "aburrido".
  Gran trabajo.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piotr Władysławski29 lipca 2015 22:55

  Dzięki !

  OdpowiedzUsuń
 6. Piotr Władysławski29 lipca 2015 22:58

  Thanks ! I am a lover of Polish police cars.

  Greetings !

  OdpowiedzUsuń