Obsługiwane przez usługę Blogger.

Uaz 469B - Milicja Obywatelska

Uaz 469B Milicji Obywatelskiej to moja konwersja, nad którą pracę rozpocząłem w... kwietniu tego roku. Wówczas to udało mi się kupić ostatni model z KIKa (więcej o modelach z KIK tu i tu) w cenie 4 zł, którym był Uaz 469 WAI. Kupiony był z myślą o przeróbce na radiowóz Milicji Obywatelskiej.
Od razu po zakupie namalowałem pas, przemalowałem plandekę, dokleiłem tablice rejestracyjne oraz kogut po czym zaczęło się oczekiwanie na kalkomanie, które zamówiłem wraz z kolegą Qligiem. Jako że twórca naszych kalkomanii, kolega Xiedzu, ma wiele ważnych spraw na głowie i mnóstwo innych zamówień, czekaliśmy 3 miesiące, ale było warto. Choć dawno nie naklejałem kalkomanii to z tymi od Xiedza poradziłem sobie bardzo dobrze - były one bowiem wytrzymałe i nie urywały się przy dopasowywaniu na karoserii.  Nie pozostaje mi więc nic innego jak tylko polecić jego produkty. Jak wyszedł model?. Oceńcie sami. Ja jestem kolekcjonerem, nie modelarzem, więc moje umiejętności są niewielkie. Z samego modeliku jestem zadowolony.
Uazy 469 trafiły do Milicji Obywatelskiej już w I połowie lat 70. Mimo to, aż do połowy lat 80 na prowincji wciąż służyły mocno wyeksploatowane Gazy 69. Powodem tego była między innymi wysoka cena Uazów liczona w rublach transferowych, która nie była korzystna dla zamawiającego. Uazy w służbie Milicji Obywatelskiej występowały głównie w kolorze khaki z namalowanym w linii klamek białym pasem. W pierwszych seriach, dostarczanych w I połowie lat 70, Uazy miały pas namalowany w kolorze niebieskim. Zdarzały się także Uazy w innym kolorze np. piaskowym z namalowanym niebieskim pasem. Na bokach przednich drzwi naniesiony był niewielką (z racji wielkości drzwi) czcionką napis "Milicja". Uazy wyposażone były w niebieskie lampy ostrzegawcze warszawskiej firmy Elektra z charakterystycznym, podświetlanym, napisem "Milicja". W pierwszych seriach były to modele LB-4, od końca lat 70 na samochody milicyjne trafiała lampa LBS-6, a od II połowy lat 80 lampa LBX-11. Syreny montowano za atrapą chłodnicy, na zderzakach lub nad przednią szybą. Jeszcze do niedawna w Policji służbę pełniło kilka Uazów. Niestety nie wiem jaki jest ich obecny status operacyjny.
Wczoraj, tuż po tym jak nakleiłem kalkomanie, dowiedziałem się o tym, że Deagostini w numerze specjalnym wyda Uaza 469. Najpewniej kupię go by porównać go z moim. Więc jeżeli jesteście ciekawi takiego porównania dajcie znać, a przygotuję osobny wpis poświęcony porównaniu obu modeli.

8 komentarzy:

 1. An interesting piece this Uaz pointed've been taking one this morning but I have not taken for lack of time.

  I now see yours decide to go for the


  Regards

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski26 lipca 2015 15:34

  Thanks for visiting and comment !

  Greetings !

  OdpowiedzUsuń
 3. Małe cacka, miło pooglądać, z pewnością jeszcze zajrzę jako stary fan motoryzacji. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotr Władysławski10 sierpnia 2015 16:19

  Dziękuję za miłe słowo i zapraszam ponownie !

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam.
  Z uznaniem oglądam Twoją kolekcję,masz naprawdę imponujące kolekcje.
  Dodałbym jeszcze star 20 w wersji zomo.
  Swoją drogą porównuję te autka ,do tego co przywoziłem z Moskwy w latach 85-90,tamte modele miały otwierane drzwi,klapy,całą ich ówczesna kolekcja pojazdów z lat 45-90.
  Żałuję,że nie zachowałem tego,te wołgi,zisy,ziły,towar różny,różniasty,128 sztuk uzbierałem,ale gdzieś przepadło między przeprowadzkami.
  Powodzenia i pozdrawiam ,trzym się kolekcjonerski bracie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piotr Władysławski16 stycznia 2016 14:39

  Witaj !

  Dziękuję za miły komentarz ! Star 20 to moje marzenie ! Wspomniałeś o kolekcji modeli z ZSRR - znam je - są kapitalne jak na czasy w których je produkowano i mają dużą wartość - sentymentalną i oczywiście kolekcjonerską co przekłada się na ich cenę :) Szkoda że modele się nie zachowały... Życzę jednak byś może w jakimś zakamarku czy kącie je znalazł !

  Pozdrawiam !

  Piotr Władysławski !

  OdpowiedzUsuń
 7. brakuje warszawy milicyjnej no i 126p pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Piotr Władysławski16 stycznia 2016 21:53

  Witam, proponuję odwiedzić ten wpis: http://modele143.blog.pl/2016/01/08/prezentacja-kolekcji-historia-radiowozow-milicji-obywatelskiej-w-miniaturze/

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń