Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kultowe Wozy Policyjne - Dodge Dart

Straż Obywatelska (hiszp. Guardia Civil), to obok Policji Państwowej (Policia Nacional) najważniejsza formacja porządkowa w Hiszpanii. Guardia Civil porównywana jest często, ze względu na paramilitarny charakter, do włoskich Carabinieri lub francuskiej Żandarmerii Narodowej. Wykonuje bowiem zadania zarówno o charakterze policyjnym, jak i wojskowym. Do obowiązków tej formacji należy między innymi ochrona granic państwa, budynków instytucji państwowych (w tym placówek dyplomatycznych w innych państwach), bezpieczeństwa i porządku publicznego. Formacja wypełnia swoje zdania głównie na obszarach wiejskich lub w małych miastach. Swoim zasięgiem obejmuje około 86% terytorium Hiszpanii i 35% jej mieszkańców. W dużych miastach za bezpieczeństwo i porządek publiczny odpowiada Policja Państwowa wspierana często przez Policję Lokalną (odpowiednik polskiej Straży Miejskiej jednak z dużo większymi uprawnieniami).
Hiszpańska Straż Obywatelska dzieli się na wyspecjalizowane jednostki takie jak Zgrupowanie Ruchu Drogowego, którego oznaczenia nosi opisywany niżej model. Jednostka ta została powołana w 1959 roku w celu dbania o porządek ruchu drogowego, przede wszystkim na drogach międzymiastowych. W latach 60 XX wieku flotę Zgrupowania Ruchu Drogowego Straży Obywatelskiej stanowiły samochody takie ,jak Renault 10, Seat 1400 czy poczciwy Volkswagen Garbus. Na tle tych pojazdów niewątpliwie wyróżniała się niemal 5 metrowa limuzyna Dodge Dart, która trafiła w II połowie lat 60 do służby w Guardia Civil.
Model przedstawia Dodge Dart Barreiros (Wersja produkowana w Hiszpanii w latach 1965 - 1970) z 1968 roku w malowaniu Zgrupowania Ruchu Drogowego Straży Obywatelskiej. Miniatura wykonana jest na całkiem dobrym poziomie. Na pochwałę zasługują zaznaczone srebrne listwy na błotnikach, ramki szyb oraz emblematy na masce i klapie bagażnika. Niezbyt dobrze prezentują się za to malowane tylne światła oraz grill pozbawiony fabrycznie głębi grilla. Na szczęście wykonanie tego nie jest trudne. W oczy najbardziej rażą drzwi, które są po prostu niechlujnie pomalowane. Mimo tej wady, która wszak mogła przytrafić się tylko w moim egzemplarzu, model jest niezły i zasługuje na uwagę.
09.10.2021 - Wpis zaktualizowany o nowe zdjęcia. Dodana głębia grilla. 

2 komentarze:

 1. A miniature rather interesting vehicle a very Spanish and not just for decoration.

  This particular unit was for personal escort service .

  One of many to consider in any collection of service vehicles that price


  Regards

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski29 sierpnia 2015 00:11

  For me is very attractive car model !

  Greetings !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń