Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kultowe Wozy Policyjne - Toyota Land Cruiser J40

Historia jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych samochodów terenowych świata - Toyoty Land Cruiser - rozpoczyna się w sierpniu 1950 roku. Wówczas to Toyota, licząc na zainteresowanie Japońskich Sił Samoobrony, zaczęła pracę nad samochodem terenowym. Nowy samochód powstał w oparciu o ramę niewielkiego samochodu ciężarowego Toyota SB i napędzany był silnikiem o pojemności 3,4 L i mocy 85 KM. Wizualnie samochód bardzo przypominał Willysa i podobnie jak on posiadał otwarte od góry nadwozie. Początkowo pojazd miał nazywać się Toyota Jeep, jednak wskutek protestów firmy Willys zmieniono nazwę. Toyota Land Cruiser, bo ostatecznie tak nazwano nowy samochód, nie zainteresowała jednak japońskich sił zbrojnych i w ciągu 2 lat zbudowano zaledwie 300 tych samochodów, z których część trafiła do służby w japońskiej policji. Sprzedaży nie napędził nawet wyczyn jakim było dotarcie przez Toyotę do 6 punktu wysokościowego (2390 m n.p.m) na wulkanie Fudżi (3776 m n.p.m) w lipcu 1951 roku. Mimo niepowodzenia na rynku I generacji w 1955 Toyota zaprezentowała drugą generację Land Cruisera. W oczy rzucało się przede wszystkim nowe zaokrąglone nadwozie. Rozpoczęto także eksport tego pojazdu, który okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ samochód szybko zyskał popularność i uznanie. W 1960 roku zadebiutowała trzecia generacja, która przeszła do legendy ze względu na właściwości jezdne i ponadprzeciętną trwałość. Bardzo szybko rosła liczba sprzedanych egzemplarzy. W 1968r. sprzedano 100 000 samochód, w 1972r.  200 000, a w 1973r. już 300 000. Szczególną popularność zyskało nowe krótkie, trzydrzwiowe, całkowicie zamknięte nadwozie. Produkcję zakończono w 1984 roku, a w Brazyli, gdzie ten samochód produkowano od 1968 (pod nazwą Toyota Bandeirante), ostatni egzemplarz tego modelu zjechał z taśmy w 2001 roku.


Od BLOG


Od BLOG

Model, który prezentuję przedstawia Toyotę Land Cruiser J 40 w malowaniu cypryjskiej policji. Ten konkretny egzemplarz wzorowany jest na samochodzie, który służył cypryjskim policjantom w górach Troodos.

Od BLOG


Od BLOG

Sam model prezentuje się całkiem nieźle. Na plus zasługują srebrne wypełnienia lusterek, pomalowane listwy dookoła okien, czy odlany na tylnej klapie napis "Toyota". Rażą zaś malowane kierunkowskazy i odlane wraz z szybą wycieraczki. Jeśli chodzi o montaż i wykonanie, to do mnie trafił model, który ma niewielkie ubytki lakieru na atrapie. Nie są one duże i łatwo można je zamalować za pomocą białej farby. Długo wahałem się nad tym jaką ocenę wystawić temu modelowi. Ostatecznie jednak uznałem, że zasługuje na 7+/10.

Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG

2 komentarze:

  1. Klasyczna figurka. "Rozszalałe" były w tamtych czasach wozy policyjne. A teraz Land Cruiser doczekał się już wersji 200. Silnik 2.8l 177 KM. Bez porównania do tego co było kiedyś. Bardzo duże postępy Toyota poczynia, przynajmniej przez ostatnie lata.

    OdpowiedzUsuń
  2. A wiesz, to autko najbardziej kojarzy mi się z filmami o Afryce;) bezkresne krajobrazy, zachodzące słońce na tle afrykańskich krajobrazów i... rozpędzona Toyota ciągnąca za sobą tumany pyłu;)

    OdpowiedzUsuń