Obsługiwane przez usługę Blogger.

[Konwersja] FSO Polonez 1500 - Pomarańczowa Policja

Kilkukrotnie wspominałem, przy okazji wpisów o milicyjnej Warszawie, czy Uazie, że z malowaniem radiowozów milicyjnych bywało różnie. Choć istniały odpowiednie wzory malowania pojazdów służbowych, to zdarzały się w milicyjnych szeregach pojazdy w wyjątkowych, jak na formację policyjną, kolorach. Co więcej jeszcze nawet w wczesnych latach 90, a więc już w czasach Policji, zdarzały się fabrycznie nowe samochody pomalowane w niestandardowym kolorze lakieru, jak np. czerwone VW Vento, czy zielony FSO Polonez Caro. Jednym z takich samochodów był pomarańczowy FSO Polonez 1500 będący na stanie KWP Gdańsk na początku lat 90. Jak zauważył kolega Xiedzu na forum motoshowminiatura, gdzie znajdziecie zdjęcie, na którym się wzorowałem, samochód został zarejestrowany jeszcze w czasach Milicji Obywatelskiej.
Model wykonałem na bazie zabawki z Daffi, która wykonana jest w skali 1/43. Czemu piszę zabawki - otóż ów miniaturka posiada lusterka odlane wraz z karoserią. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że odlane zostały... w linii klamek. Nie wiem jak kierowca w rzeczywistości miałby korzystać z takowych lusterek... Samą miniaturkę kupiłem jeszcze w 2011 roku, kiedy zadebiutowały na stacjach benzynowych wraz z milicyjnym i strażackim Fiatem 125p. Mimo, że niedługi czas potem miniaturka została poprawiona (srebrne ramki szyb i odbłyśniki reflektorów), to znajdowała się na liście do "wycofania" z kolekcji.
Uznałem jednak, że pieniądze jakie odzyskam sprzedając modelik są w zasadzie niewarte trudu sprzedaży, a jako, że miałem komplet kalkomanii "Policja" postanowiłem przerobić go na radiowóz. Wykorzystałem kalkomanie autorstwa kolegi Xiedzu oraz żywiczną lampę ostrzegawczą od kolegi MVS. W policyjnych barwach modelik prezentuje się znacznie lepiej i jest ciekawym uzupełnieniem mojej kolekcji radiowozów polskich służb mundurowych. 
I na koniec wspólne zdjęcie:

3 komentarze:

 1. Świetna robota z tym polonez czują się bardzo dobrze mundur policji


  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski17 września 2015 22:26

  Dziękuję !

  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 3. Potwierdzam - w 1992 i 1993 roku spędzałem wakacje w ośrodku wypoczynkowym w Łączynie nad Jez. Raduńskim (obecnie powiat kartuski) i od czasu do czasu pojawiali się w terenie policjanci z komisariatu w Stężycy w tym właśnie polonezie (który w naturze był nie tyle pomarańczowy, co jasnoczerwony). Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń