Obsługiwane przez usługę Blogger.

Prezent od taty - Edsel Citation


Od BLOG 2

Dziś obchodzimy Dzień Ojca. Chciałbym życzyć Ojcom wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia oraz radości z dzieci!. Z tej okazji zaprezentuję Wam wyjątkowy dla mojej osoby model samochodu Edsel Citation, który otrzymałem w prezencie od mojego taty. Model ten został wydany przez Amercom w serii "Legendarne Samochody". Tata kupił ten model okazyjne na jednej z lokalnych giełd staroci. Miniatura wymagała jednak pewnego wkładu pracy.

Od BLOG 2

W 1957 roku Ford Motor Company powołał do życia markę Edsel, która miała konkurować z luksusowymi samochodami koncernu General Motors. Nazwa nowej marki pochodziła od imienia syna Henrego Forda - Edsela. Optymistycznie założono, że w 1958 roku sprzeda się 200 tysięcy samochodów. Rzeczywistość okazała się dla kierownictwa Forda brutalna, bowiem sprzedano zaledwie 63 110 samochodów. Marka Edsel funkcjonowała jeszcze do 1959 roku, po czym została zlikwidowana. Porażka rynkowa Edsela przyniosła Ford Motor Company ogromne straty finansowe szacowane na 350 mln dolarów. Była to największa porażka w historii Forda, jak i biznesu motoryzacyjnego. Za podstawowe przyczyny porażki Edsela wymienia się kontrowersyjną stylistykę, problemy z jakością wykonania, wysoką cenę oraz recesję na rynku amerykańskim. Łącznie w latach 1957-1959 powstało 110 847 samochodów marki Edsel.

Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2

Edsel Citation, flagowy model nowej marki, trafił do sprzedaży w 1958 roku. Samochód sprzedawano w trzech wersjach:

-dwudrzwiowy kabriolet,

-dwudrzwiowy hardtop, 

-czterodrzwiowy hardtop.

Flagowy model Edsela napędzał silnik V8 o pojemności 6719 ccm i mocy 345 KM. Z racji niewielkiego zainteresowania produkcję zakończono już pod koniec 1958 roku. Wyprodukowano zaledwie 9299 egzemplarzy tego samochodu, z czego 930 powstało w wersji kabriolet, 5588 jako czterodrzwiowy hardtop oraz 2781 jako dwudrzwiowy hardtop.

Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2

Modelik, po tym jak trafił w moje ręce został dokładnie wyczyszczony z wszelakich zabrudzeń, a następnie przeszedł drobne poprawki, takie jak domalowane detale nadwozia oraz felg. Wymienione zostały także przednie reflektory, bowiem fabryczne były odlane jako jeden element z chromowanego plastiku. Oczywiście mimo korekcji i włożonej w ten model pracy wciąż widoczne są pewne mankamenty i uproszczenia, których postanowiłem już nie poprawiać. Miniaturowy Edsel Citation cieszy moje oko i zajmuje ważne miejsce w mojej kolekcji.

Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2

6 komentarzy:

 1. Piotrku, Twoja praca przyniosła bardzo ładny efekt. Miniaturka prezentuje się dużo lepiej z plastikowymi reflektorami. Sam samochód dość ciekawy i nietypowy. Ciekawe urozmaicenie Twojej kolekcji.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kształt jego przodu, że to przed Batmobil.

  Podobało mi się, a ja muhco dobry kawałek, który ma palec bardzo dobry wynik i więcej z tych poprawek

  Gratulujemy z nim pracować

  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 3. Una maravilla: largo, negro y combinado con rojo, un buque!!
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pokazywałeś mi ten model przed i po szlifach więc mam porównanie. Muszę przyznać, że odwaliłeś kawał świetnej roboty i modelik prezentuje się naprawdę okazale. Gratuluję;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Szymonie za miłe słowo!

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję Juanh za komentarz!

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń