Obsługiwane przez usługę Blogger.

Pobieda M-20 - MPT Warszawa


Zanim jeszcze z Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu wyjechała pierwsza Warszawa M20, po stolicy jeździły już taksówki Pobieda M20 Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego. Samochody te trafiły do Polski prosto ze Związku Radzieckiego.
Partia licząca 40 egzemplarzy trafiła do Warszawy na początku 1951 roku. Fabrycznie nowe Pobiedy zdecydowanie wyróżniały się na tle przedwojennych, zdezelowanych taksówek, których wiele jeździło po warszawskich ulicach. Samochody przydzielono jedynie wyselekcjonowanym i doświadczonym kierowcom, bowiem uchodzące wówczas za nowoczesne i komfortowe Pobiedy były oczkiem w głowie dyrekcji MPT. Za przejazd Pobiedą obowiązywała także nieco wyższa taryfa.
Pobiedy Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego posiadały identyczne malowanie jakie było wówczas popularne w Związku Radzieckim. Tym co je wyróżniało, były tablice serii 1950 z wyróżnikiem T, który oznaczał pojazd dokonujący przewozu zarobkowego, herb Warszawy, napis MPT oraz numer pojazdu umieszczony po obu stronach na tylnych drzwiach. Dlatego też do wykonania tego modelu wybrałem miniaturę z numeru 5 serii "Avtomobil na Służbie". Wystarczyło tylko u kolegi Xiędza zamówić kalkomanie oznaczeń na tylne drzwi oraz tablice rejestracyjne. Efekt jest fajny, a modelik wiele zyskał.

7 komentarzy:

 1. Witaj
  Kalkomanie dodają modelom uroku. Twoim zdaniem łatwo się je nakleja, czy potrzeba trochę doświadczenia? Bo chętnie zamówił bym jakieś zestawy, choćby właśnie na taksówkę czy Nysę pomocy drogowej ale boję się, że nie poradzę sobie z naklejaniem i zmarnuje pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj!

  Nie ma się czego bać! Zestawy są tanie, a kalkomanie na tyle wytrzymałe, że nie raz udało mi się je uratować z naprawdę wydawało się beznadziejnych sytuacji. Powód uszkodzenia kalki tablicy rejestracyjnej spowodowany był zbyt mocnym pociągnięciem nożyczkami z mojej strony, przez co uciąłem delikatnie jej kawałek.

  Próbować!

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy modelik, ładnie wykonany. Podoba mi się, że cały czas coś działasz przy modelach. Dodajesz kalki, malujesz wnętrza i tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna:) Z gazetowego, rosyjskiego, masowego modelu zrobiłeś coś wyjątkowego;) zwykłe kalki a jaki efekt, gratuluję ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry to Poveda dzielimy się z tym, że kopalnia jest wersja cywilna, kocham Graphics taksówki czują się bardzo dobrze i więcej z tych tablic rejestracyjnych

  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 6. Miło się ogląda, gdy tak niewielkim nakładem prac można zrobić coś ciekawego :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 7. Muy lindo Pobieda, me gusta la combinación de colores, y las franjas laterales cuadriculadas. Qué significa la insignia que lleva al costado?
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń