Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kultowe Wozy Policyjne - Opel Kapitan P2


Od niedawna jestem w trakcie systematycznego wprowadzania poprawek w modelach gazetowych. Udało mi się już poprawić wygląd BMW 1602, Łady 1500, Skody Octavia z 1959 roku i Mercedesa W110. Teraz przyszedł czas na policyjnego Opla Kapitan P2 z serii Kultowe Wozy Policyjne.
Opel Kapitan P2 był następcą prezentowanego tutaj wcześniej modelu P1. Nowy model był nieco większy od swojego poprzednika. Zastosowano także mocniejszą jednostkę napędową. Samochód napędzał sześciocylindrowy silnik o pojemności 2,6L i mocy 90 KM, co pozwalało rozpędzić go do prędkości maksymalnej około 150 km/h. Aby rozpędzić się do setki Kapitan P2 potrzebował 16 sekund. Średnie zużycie paliwa wynosiło 12 litrów na przejechane 100 km. Wyprodukowano ponad 145 600 egzemplarzy tego samochodu.
Ople Kapitan P2 były używane m.in. przez jednostki policyjne z Frankfurtu nad Menem i Norymbergi. Wykorzystywano je zarówno do zadań patrolowych, jak i jako wozy kadry dowódczej. Niektóre pojazdy wyposażono w rozsuwany dach, co umożliwiało np. kierowanie ruchem z wnętrza pojazdu. Zrekonstruowany egzemplarzy policyjnego Opla Kapitan P2 możemy zobaczyć w Muzeum Starych Samochodów Policyjnych w Marburgu.
Model został wyprodukowany przez IXO dla wydawnictwa Deagostini i ukazał się w drugim numerze serii Kultowe Wozy Policyjne. Modelik oceniam jako udany i nie mam większych zastrzeżeń do jego wykonania. Wprowadziłem jednak dwie dość istotne poprawki. Pierwszą było wycieniowanie grilla, co moim zdaniem podkreśliło piękno grilla. Następnie pomalowałem wnętrze, co ożywiło nieco modelik. I tak oto niskim nakładem pracy modelik wiele zyskał na prezencji. Niestety nie udało mi się poprawić krzywo przyklejonych lamp ostrzegawczych. Są one zbyt mocno przyklejone i w obawie przed ich uszkodzeniem zaniechałem tej poprawki. Jak prezentuje się teraz Kapitan? Ocenę pozostawiam wam.

6 komentarzy:

 1. No nieźle, obie wersje fajnie mieć :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. No soy admirador de los coches de policía, ¡pero que bello es este Kapitan!
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Juanh za komentarz!

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 4. Oba modeliki prezentują się świetnie. Przyznam, że radiowóz jak na gazeciaka naprawdę zawyża poziom kolekcji KWP. Świetnie się prezentuje;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Szymonie za miłe słowo ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń