Obsługiwane przez usługę Blogger.

Ford Focus II kombi - Polska Policja

W tym wpisie mam przyjemność zaprezentować Wam modelik radiowozu Ford Focus II Kombi w malowaniu polskiej policji, który wykonał kolega Sambor z manufaktury Modele Sambora. Niektórzy z was mogą pamiętać, że w drugim wpisie na tym blogu prezentowałem policyjnego Focusa II Kombi od Bburago. Na szczęście ten "model" to już tylko historia, a w mojej kolekcji znalazła się w końcu porządna miniatura tego radiowozu.
Ford Focus II został zaprezentowany na Paryskim Salonie Samochodowym w 2004 roku. Początkowo produkowano wyłącznie jako 3 i 5-drzwiowego hatchback'a, ale w 2005 roku gamę rozszerzono o czterodrzwiowego sedana i pięciodrzwiowe kombi. Pod koniec 2007 roku samochód przeszedł Facelifting. W 2010 roku zadebiutował następca II generacji - Focus III. W związku z tym zapadła decyzja o zakończeniu produkcji II generacji, co nastąpiło w 2011 roku.
Ford Focus znany jest nie tylko z rajdowych wyczynów (o których możecie poczytać m.in na zaprzyjaźnionym blogu Rajdowa Kolekcja lub na profilu kolegi Piotrka - MiniRajdy/MiniRally), ale także ze służby w licznych formacjach policyjnych w Europie. Radiowozy Ford Focus wykorzystują policjanci m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Belgii Luksemburgu oraz Polski. W służbie polskiej policji znalazły się oznakowane radiowozy Focus I i II generacji, najczęściej w odmianie pięciodrzwiowego hatchbacka i kombi. Zdarzały się także pojedyncze modele Focus I sedan. Radiowozy tego typu kierowano najczęściej do sekcji i wydziałów ruchu drogowego, gdzie sprawdziły się w roli wozu pościgowego. Na wyposażeniu polskiej policji znalazły się także nieoznakowane Focusy w roli wozów operacyjnych.
Jak już wspomniałem na wstępie prezentowany model wykonał kolega Sambor na bazie miniatury wyprodukowanej przez Minichamps. Jakość konwersji jest bardzo wysoka. Modelik otrzymał nowy lakier, który równomiernie pokrywa całą karoserię. Policyjne oznaczenia zostały nałożone równo i czysto. Całości dopełnia bardzo ładna belka świetlna. Niewielkim minusem jest brak emblematu producenta i nazwy modelu na tylnej klapie oraz brak zaślepki na górnej części belki. Z pewnością w przyszłości wyeliminuje te braki poprzez domówienie kalkomani i naklejenie paska folii modelarskiej na belce. Podsumowując - policyjny Focus prezentuje się świetnie i jest kapitalnym uzupełnieniem mojej kolekcji polskich radiowozów. Kolega Sambor wykonał kawał niezłej roboty, a jego konwersje (wkrótce zaprezentuje jeszcze model policyjnego Land Rovera jego autorstwa) mogę polecić z czystym sumieniem!

12 komentarzy:

 1. Jest to starsza generacja niż model Bburago, ale zdecydowanie warto było dokonać tak ogromnej zmiany :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakość przeróbki na najwyższym poziomie. Widzałem wiele jego modeli i naprawdę ma talent. Szkoda, że jako kontrahent zawiódł mnie na całej linii, ale to inna historia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę lubię ten Focus i bardziej, że będę modelem Bburago, którego kocham.

  Gratulacje dla nowego patrolu


  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem, że Bburago miało Focusa po FL i tym bardziej było to błędne ;) FL Focusa II miał miejsce pod koniec 2007, a wtedy obowiązywało w Polsce już srebrno-niebieskie malowanie wozów policyjnych ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki Qlig!

  Mam nadzieję, żę historia ta ma lub doczekała się szczęśliwego zakończenia!

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję SEATPC za komentarz! Każdy nowy radiowóz w kolekcji ogromnie mnie cieszy ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny modelik! Gratuluje (najprawdopodobniej) jedynego takiego egzemplarza na świecie :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Oddanie Focusa z PMA do konwersji było bardzo ryzykowną decyzją, ale całe szczęście efekt jest świetny. Bardzo dobrze, że model trafił do Twojej kolekcji aut służb mundurowych, bo bardzo Ci w niej kibicuję :)

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję! Ostatnio dość dużo wyjątkowych modelików radiowozów trafiło do mojej kolekcji, co ogromnie mnie cieszy ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję Damianie! Kolekcja radiowozów będzie systematycznie i konsekwentnie rozbudowywana o kolejne ciekawe modele ;) Staram sie także dbać o dobór możliwie jak najlepszej bazy do konwersji ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniały jest. Naprawdę na niektórych ujęciach wygląda jak prawdziwy. Przeróbka wyszła mu na dobre i właściwie nie mam nic do zarzucenia;) Gratuluję, kolejny powód do dumy.

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję Szymonie! W pełni się zgadzam! Modelik to prawdziwa rewelacja! Nie mogę się doczekać kolejnych konwersji, które na swoim warsztacie ma Sambor ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń