Obsługiwane przez usługę Blogger.

200 wpis - ZSD Nysa 522 KW - Policja Municyplana Tarnów

Ostatnio na blogu pojawiło się całkiem sporo modeli radiowozów. Postanowiłem więc iść za ciosem i zaprezentować kolejny. Jest to Nysa 522 PW w malowaniu Policji Municypalnej z Tarnowa. Model ten wykonał na moje zamówienie kolega Sambor z manufaktury Modele Sambora. Myślę, że model ten w pełni zasługuje, by stać się bohaterem już 200 wpisu na blogu.
Straż Miejska w Tarnowie została utworzona w 1991 roku. Początkowo jednostka nosiła nazwę Policja Municypalna. Taka nazwa nie była wówczas niczym dziwnym. Podobne nazewnictwo stosowały inne jednostki m.in z Poznania i Nowego Sącza. Dopiero Ustawa o Strażach Gminnych (Miejskich) z 29.08.1997 roku nadała samorządowym formacjom porządkowym nazwę Straż Gminna i Straż Miejska. Pierwszym samochodem jaki otrzymała jednostka z Tarnowa był FSO 125p o numerach rejestracyjnych TAM 0666. Kolejnymi były Polonez MR 87 o numerach rejestracyjnych TAM 1455 i Nysa 522 KW (Konwojowo-Wypadowa) o numerach rejestracyjnych TAM 0005.
Zdjęcie: Straż Miejska Tarnów
Dzięki informacjom, które otrzymałem od Sekretariatu Straży Miejskiej w Tarnowie mogę Wam zarysować pokrótce historię tego pojazdu. Jednostka otrzymała samochód prosto z fabryki. Pomalowana w ciemnozielony, półmatowy lakier Nysa została wyposażona w pojedynczą lampę ostrzegawczą koloru niebieskiego, podwójne syreny i megafony oraz szperacz. Dookoła nadwozia w linii klamek namalowano pas ostrzegawczy koloru białego. Po obu stronach na drzwiach kierowcy i pasażera umieszczono herb miasta Tarnowa, a na drzwiach przesuwanych napis PM, który był skrótem nazwy Policja Municypalna. Po 1997 roku na samochodzie zniknęły napisy PM na rzecz Straż Miejska, a pas ostrzegawczy zmienił kolor na pomarańczowy. Samochód pełnił służbę w latach 1991-1999. Jednostka z Tarnowa otrzymała także drugą Nysę o identycznym malowaniu. 

Jak już wspomniałem na początku model wykonał kolega Sambor. Bazą dla konwersji był model wydany w wydaniu specjalnym serii Kultowe Auta PRL-u w 2010 roku. Kalkomanie wykonał niezastąpiony kolega MVS. Zarówno jakość wykonania modelu, jak i jakość kalkomani stoi na bardzo wysokim poziomie. Jedyne czego zabrakło w modelu, to osłon przednich reflektorów. Z modelu jestem bardzo zadowolony i na chwilę obecną jest to jeden z najładniejszych modeli radiowozów w mojej kolekcji samochodów służb mundurowych.
Całość kolekcji radiowozów SM:

6 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba, Twoja nowa Nyska;) Starannie zrobiony modelik, pogratulować nabytku;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Szymonie! W pełni się zgadzam z oceną modelu - to naprawdę starannie wykonany, a zarazem bardzo efektowny model!

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Bardzo fajny modelik i jednocześnie niezwykle ciekawe uzupełnienie kolekcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz! Radiowozy SM to chyba najlepszy temat na urozmaicenie kolekcji polskich radiowozów :) W tym temacie po prostu nie ma nudy!

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. To jest naprawdę kawał dobrej roboty przyjacielu. Ten półmatowy lakier wygląda świetnie, a spora liczba detali tylko poprawia efekt. Model zdecydowanie wart do pokazania w okrągłą okazję ;D

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Damianie za komentarz! Podzielam Twoją uwagę odnośnie lakieru - jest rewelacyjny!

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń