Obsługiwane przez usługę Blogger.

FSO 125p - Służba Porządkowa m.st. Warszawy

Wpis ten poświęcony będzie modelowi samochodu służbowego FSO 125p w barwach Miejskiej Służby Porządkowej Miasta Stołecznego Warszawy. 
Miejska Służba Porządkowa to w najprostszym skrócie poprzednik Straży Miejskiej. Przez niemal cały okres PRL-u władza nie widziała potrzeby powołania formacji, która zajmowałaby się ochroną porządku publicznego. Na przełomie lat 70 i 80 XX wieku dostrzeżono jednak, że w większych miastach istnieje szereg problemów związanych z utrzymaniem porządkiu publicznego, których Milicja Obywatelska nie miała ani czasu, ani środków by je rozwiązać. Podjęto więc decyzję o możliwości tworzenia Miejskich Służb Porządkowych podległych terenowym organom administracji państowej. Miejska Służba Porządkowa była formacją umundurowaną, a jej funkcjonariusze otrzymali możliwość nakładania grzywien w drodze mandatu karnego oraz kierowania wniosków o ukaranie do kolegiów ds. wykroczeń. Nie przewidziano jednak wyposażenia funkcjonariuszy MSP w środki przymusu bezpośredniego. Miejską Służbę Porządkową miasta stołecznego Warszawy powołano w 1984 roku. Przez mieszkańców jednostka ta była nazywana strażą prezydencką. Interwencje można było zgłosić telefonicznie pod numerem kontaktowym 27-04-55 i 27-23-55. W 1988 roku w formacji służyło 86 inspektorów. 1 czerwca 1991 roku w miejsce Miejskiej Służby Porządkowej m.st Warszawy powołano Straż Miejską. 
Funkcjonariusze Miejskiej Służby Porządkowej m.st. Warszawy poruszali się samochodami służbowymi wyposażonymi w radiostację, dzięki której mogli komunikowac się z centrum operacyjno-dyżurnym. Niestety nie doszukałem się informacji ile samochodów posiadała ta jednostka na stanie. W numerze 7/1988 czasopisma W Służbie Narodu możemy znaleźć krótki artykuł poświecony pracy tej jednostki. Na zdjęciach widzimy samochód marki FSO 125p na drzwiach którego widoczny jest napis Służba Porządkowa m.st. Warszawy oraz numer taktyczny 102. Właśnie te zdjęcie zainspirowały mnie do stworzenia miniatury takiego pojazdu. Nieoceniony okazał sie kolega MVS, który stworzył kalkomanie do tego modelu. 
Prezentowany model został wykonany przeze mnie na bazie miniatury firmy Welly. Miniaturaowy Fiat zyskał odbłyśniki przednich lamp, malowane ramki szyb i wnętrze oraz nowe koła. Pochodzą one z modelu FSO 125p od Deagostini, a podarował mi je kolega Qlig, za co jestem mu wdzięczny. Uważam, że wproadzone zmiany zdecydowanie poprawiły prezencję modelu. Następnie nałożyłem kalkomanie i tablice rejestracyjne autorstwa MVS. I tym oto sposobem uzyskałem kolejny, już 66 model radiowozu do kolekcji polskich radiowozów.

8 komentarzy:

 1. bardzo miło, że ton i napis warrantki Warszawy jest bardzo dobry.

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Mariano za komentarz! Cieszę się, że model się podoba :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Kiedy spojrzałem na numer 102, pomyślałem, że to był rajd 125P.
  Ale moje rozczarowanie było wspaniałe, gdy zauważyłem, że to był pojazd policyjny... haha!
  Uścisk!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Juanh!

   Haha :D Można się pomylić, ale na samochód rajdowy to oklejenie jest zbyt ubogie ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. Wiele udało się z tego modelu wyciągnąć, ale poprawiłbym chociaż zwykłą farbką jeszcze lampy z tyłu :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że za jakiś czas wrócę do tego modelu i nieco go poprawię ;) Koledzy na forum słusznie zauważyli, że pierwowzór miał progi i dolną część pasa przedniego w kolorze czarnym :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 4. Mam mieszane uczucia co do tego modelu. Z przodu i z boku wygląda naprawdę super, ale ten tył, jest tak słaby, że głowa boli. Mam nadzieję, że zgodnie z komentarzem wyżej, wrócisz do tego modelu i go poprawisz ;D Sam pomysł na konwersję bardzo ciekawy.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak tylko zabrać się za poprawki :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń