Obsługiwane przez usługę Blogger.

FSO Syrena 104 - ORMO

Bohaterem dzisiejszego wpisu będzie Syrena 104 należąca do niezidentyfikowanej jednostki Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. Ta prosta konwersja została wykonana przeze mnie na bazie miniatury z 3 numeru serii Kultowe Auta PRL-u.
Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej została powołana w lutym 1946 roku. Był to czas, kiedy Milicja Obywatelska była zaangażowana w walkę z podziemiem antykomunistycznym i była pilna potrzeba odciążenia tej formacji nie tylko w sprawach porządkowych, ale także we wzmocnieniu posterunków i obiektów administracji rządowej. W latach 50 i pierwszej połowie lat 60 XX wieku pozycja ORMO osłabła. Zmiana nastrojów społecznych i wydarzenia z marca 1968 sprawiły, że ORMO ponownie zaczęło pełnić dla władz istotną rolę w utrzymaniu porządku w kraju. W tym czasie sprecyzowano także uprawnienia dla funkcjonariuszy formacji. Mogli oni udzielać pouczeń, legitymować sprawców wykroczeń i przestępstw oraz świadków, kontrolować ruch drogowy oraz doprowadzać osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia do najbliższego posterunku MO. Nie mogli jednak wypisywać mandatów karnych, a środki przymusu bezpośredniego wydawane były doraźnie do akcji np. pacyfikacji tłumu. Broń palną funkcjonariusze ORMO wykorzystywali tylko w latach 40 XX wieku. Rola ORMO zaczęła spadać w drugiej połowie lat 80 XX wieku, a w listopadzie 1989 roku formacja ta została rozwiązana.
O pojazdach ORMO wiadomo stosunkowo niewiele. Najczęściej były to pojazdy przekazane przez MO, państwowe zakłady i przedsiębiorstwa, a także i rady narodowe. W służbie znajdowały się nie tylko pojazdy, które jak prezentowana Syrena, otrzymały jedynie oznaczenia ORMO. Zdarzały się bowiem także specjalistyczne radiowozy do kontroli ruchu drogowego, jak m.in. Nysa N59, która została przekazana stołecznej jednostce ORMO przez PZU. 

6 komentarzy:

 1. W prosty sposób nadałeś zwykłemu KAPowi odrobinę historii.

  Szanuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Prosta konwersja, ale efekt taki że masz kolejny unikatowy model. Namawiałbym tylko na dodanie fototrawionych wycieraczek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że wkrótce wezmę się za wycieraczki :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. Podobnie jak Piotrek i Damian uważam, że ze sztampowego, niczym nie wyróżniającego sie modelu, uczyniłeś modelik wyjątkowy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń