Obsługiwane przez usługę Blogger.

Sd.Kfz 11 - 9 Dywizja Pancerna Wermachtu, Francja 1940

W tym wpisie zaprezentuje model lekkiego ciągnika półgąsienicowego Sd.Kfz 11 w barwach 9 Dywizji Pancernej Wermachtu z okresu kampanii francuskiej.
Sd.Kfz 11 to półgąsienicowy lekki ciągnik artyleryjski o uciągu 3 ton, który produkowany był w latach 1936-1945. Pojazd napędzał początkowo sześciocylindrowy silnik Maybach NL38 o pojemności 3,8 l i mocy 90 KM. Od 1940 roku zaczęto stosować mocniejszą jednostkę napędową typu Maybach HL 42 o pojemności 4,1 l o mocy 100 KM. Prędkość maksymalna, którą mógł osiągnąć ten ciągnik wynosiła około 50 km/h na drodze. Masa własna pojazdu to 5,55 t, a całkowita 7,2 t. Ciągnik ten przeznaczony był do holowania armat przeciwpancernych PaK-40, haubic LeFH 18 i dział przeciwlotniczych FlaK 36 i 37. Na jego bazie powstały także wersje specjalistyczne, takie jak: Sd.Kfz 11/1 i 11/4 przeznaczone do holowania wyrzutni rakiet Nebelwerfer oraz Sd.Kfz 11/2, 11/3 i 11/5 zabudowane w roli wozu obrony chemicznej. Łącznie powstało około 7800 egzemplarzy wszystkich wersji ciągnika Sd.Kfz 11 (niektóre publikacje podają liczbę 9000 egzemplarzy).
Prezentowany model pochodzi z niemieckiej serii poświęconej pojazdom okresu II Wojny Światowej wydawnictwa Atlas. Jakość wykonania jest całkiem przyzwoita. Miniatura jest bogata w detale jednak są one w większości uproszczone. Nieźle udało się odtworzyć przedni grill oraz otwory wentylacyjne na masce. Podoba mi się także deska rozdzielcza z wyraźnie zaznaczonymi zegarami. Jeśli chodzi o mankamenty, to w oczy rzuca się przede wszystkim kiepskie złączenie gąsienic. Ponadto koła układu jezdnego (za wyjątkiem koła napędowego i podtrzymującego) odlano jako osobny element. Nie najlepiej prezentuje się także element, który ma imitować zawiniętą plandekę. Zbyt mocno uproszczono również tylną część pojazdu. W przypadku mojego egzemplarza możemy również zauważyć delikatnie rozmazany nadruk przedniej tablicy rejestracyjnej. Pozostałe oznaczenia zostały nałożone poprawnie. Mimo opisanych wad i uproszczeń model jest warty uwagi - zwłaszcza dla miłośników pojazdów wojskowych. 

6 komentarzy:

 1. Muy bello, me gustan los vehículos que no sean tanques pero que lleven orugas.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Juanh!

   Mnie również podobają się pojazdy półgąsienicowe ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Hej!
  Model ma spory potencjał, bo tak jak mówisz jest sporo fajnych detali, niestety nie został w pełni wyczerpany. Może kiedyś spróbujesz go zwaloryzować?
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Damianie!

   Może kiedyś podziałam nad tym modelem, bo także widzę w nim spory potencjał!

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. No to teraz kolej na sd.kfz 7 i 9;) bardzo fajny model, z przyjemnością zobaczyłbym go u siebie.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń