Obsługiwane przez usługę Blogger.

Fiat 126 - Made in Italia

W tym wpisie zaprezentuje Wam model Fiata 126 produkcji niemieckiej firmy Starline, który podarował mi zaprzyjaźniony kolekcjoner Pan Grzegorz Matusiak. Serdecznie dziękuję! 
Historia modelu 126p jest większości z Was doskonale znana i myślę, że nie ma potrzeby jej przypominać. Jeśli ktoś potrzebuje szczegółowych informacji odsyłam do fachowej literatury i licznych artykułów w prasie branżowej. Miniatura prezentuje włoskiego 126 z serii produkowanej w latach 1972-1976, czyli tak zwanej prima serie. Dla przypomnienia - Fiat 126 produkowany był we Włoszech w latach 1972-1980.
Jak już wspomniałem model został wyprodukowany przez niemiecką firmę Starline. Kraj produkcji to rzecz jasna Chiny.  Jeśli mnie pamięć nie myli model swoją premierę miał w 2007 roku i został bardzo pozytywnie przyjęty przez kolekcjonerów. Dziś rażą nas pewne niedoskonałości tego modelu, ale trzeba pamiętać, że w momencie premiery na rynku dostępne były jedynie zabawkowe 126 z epoki. Kolejny model Fiata 126 ukazał się w serii Kultowe Auta PRL-u w marcu 2009 roku. Trzeba przyznać, że model z wydawanej przez Deagostini serii został lepiej odwzorowany, choć oczywiście do ideału wciąż trochę brakuje. Wracając do modelu Starline to najbardziej rażą zbyt obłe linie nadwozia, zwłaszcza w tylnej części. Niestety nie jestem w stanie stwierdzić na ile to wina grubej powłoki lakierniczej, a ile w tym samego projektu odlewu. Ponadto prezencje modelu psują wtopione w przedni pas kierunkowskazy oraz płaski wlew paliwa. Pochwalić należy za to wykończenie detali. Miniatura firmy Starline posiada barwione wnętrze, ramki szyb oraz zaznaczoną głębie kratek wentylacyjnych na tylnej klapie. Podsumowując - mimo opisanych niedoskonałości jest to wciąż porządny modelik, który warto mieć w kolekcji.
Na koniec porównanie modelu z serii Kultowe Auta PRL-u z modelem firmy Starline. Uwaga: model z serii Kultowe Auta PRL-u został przeze mnie poprawiony i nie oddaje stanu fabrycznego.

Brak komentarzy