Obsługiwane przez usługę Blogger.

Fiat 126 - Made in Italia

W tym wpisie zaprezentuje Wam model Fiata 126 produkcji niemieckiej firmy Starline, który podarował mi zaprzyjaźniony kolekcjoner Pan Grzegorz Matusiak. Serdecznie dziękuję! 
Historia modelu 126p jest większości z Was doskonale znana i myślę, że nie ma potrzeby jej przypominać. Jeśli ktoś potrzebuje szczegółowych informacji odsyłam do fachowej literatury i licznych artykułów w prasie branżowej. Miniatura prezentuje włoskiego 126 z serii produkowanej w latach 1972-1976, czyli tak zwanej prima serie. Dla przypomnienia - Fiat 126 produkowany był we Włoszech w latach 1972-1980.
Jak już wspomniałem model został wyprodukowany przez niemiecką firmę Starline. Kraj produkcji to rzecz jasna Chiny.  Jeśli mnie pamięć nie myli model swoją premierę miał w 2007 roku i został bardzo pozytywnie przyjęty przez kolekcjonerów. Dziś rażą nas pewne niedoskonałości tego modelu, ale trzeba pamiętać, że w momencie premiery na rynku dostępne były jedynie zabawkowe 126 z epoki. Kolejny model Fiata 126 ukazał się w serii Kultowe Auta PRL-u w marcu 2009 roku. Trzeba przyznać, że model z wydawanej przez Deagostini serii został lepiej odwzorowany, choć oczywiście do ideału wciąż trochę brakuje. Wracając do modelu Starline to najbardziej rażą zbyt obłe linie nadwozia, zwłaszcza w tylnej części. Niestety nie jestem w stanie stwierdzić na ile to wina grubej powłoki lakierniczej, a ile w tym samego projektu odlewu. Ponadto prezencje modelu psują wtopione w przedni pas kierunkowskazy oraz płaski wlew paliwa. Pochwalić należy za to wykończenie detali. Miniatura firmy Starline posiada barwione wnętrze, ramki szyb oraz zaznaczoną głębie kratek wentylacyjnych na tylnej klapie. Podsumowując - mimo opisanych niedoskonałości jest to wciąż porządny modelik, który warto mieć w kolekcji.
Na koniec porównanie modelu z serii Kultowe Auta PRL-u z modelem firmy Starline. Uwaga: model z serii Kultowe Auta PRL-u został przeze mnie poprawiony i nie oddaje stanu fabrycznego.

2 komentarze:

 1. Oba modeliki są przyjemnie, choć nie idealne. Bliższy prawdzie zdaje się być KAP, choć ma zbyt duże felgi. Niemniej jednak, razem prezentuja się fajnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki DiEcaSt za komentarz!

   KAP z lepszymi felgami tylnymi lampami wyglądałby świetnie :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń