Obsługiwane przez usługę Blogger.

Ford Transit VI - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy

W tym wpisie zaprezentuje Wam model samochodu kontrolnego Ford Transit VI w barwach Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Miniatura to została wykonana na moje zamówienie przez kolegę Grzegorza z manufaktury Tracker Art.
Inspekcja Transportu Drogowego to umundurowana i uzbrojona formacja kontrolna, która została powołana ustawą o transporcie drogowym z 6 września 2001 roku. Powstanie ITD było jednym z wymogów akcesyjnych Unii Europejskiej. W marcu 2002 roku pierwsi inspektorzy rozpoczęli specjalistyczne szkolenie pod okiem instruktorów z niemieckiego BAG i francuskiej Żandarmerii. W ramach szkolenia pozyskano z BAG pierwsze samochody kontrolne. Były to Transity czwartej generacji i VW Transporter T4. Model tego ostatniego powinienem wkrótce zaprezentować Wam na łamach mojego bloga. W październiku 2002 roku rozpoczęły się pierwsze kontrole nowopowołanej instytucji. 
Głównymi zadaniami Inspekcji Transportu Drogowego jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przeciwdziałanie degradacji dróg, oddziaływanie na przedsiębiorców celem przestrzegania przepisów, przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji oraz eliminacja patologicznych zjawisk w transporcie drogowym. Zadania te realizowane są przede wszystkim poprzez szczegółowe kontrole przewozów drogowych. W trakcie kontroli dokładnie sprawdzana jest dokumentacja, czas pracy kierowców, stan techniczny pojazdów oraz zabezpieczenie ładunku. Zdarza się, że jedna kontrola potrafi trwać nawet powyżej kilku godzin. Dlatego też specyfika pracy inspektorów transportu drogowego wymaga specjalnie przystosowanych pojazdów, które zdecydowanie różnią się od typowych radiowozów policji czy straży miejskiej. Najważniejszym miejscem samochodu kontrolnego Inspekcji Transportu Drogowego jest przedział biurowy, w którym inspektorzy sprawdzają dokumentację, analizują czas pracy kierowców, przesłuchują świadków oraz sporządzają protokoły kontroli. W tylnej części pojazdu przewozi się specjalistyczne wyposażenie, takie jak zestaw wag przenośnych, dymomierz, czy sonometr.
Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy pozyskał samochód kontrolny Ford Transit szóstej generacji w grudniu 2016 roku. Samochód ten użytkuje podległy jednostce oddział w Inowrocławiu.
Ford Transit VI należący do WITD Bydgoszcz na punkcie kontrolnym. Na zdjęciu widoczna czynność ważenia pojazdu. Źródło zdjęcia: WITD Bydgoszcz link. Poniżej: Ford Transit VI WITD Bydgoszcz. Autorem fotografii jest p. Stanisław Gazda. Źródło zdjęcia: MetropoliaBydgoska.pl link
Jak już wspomniałem na początku wpisu model ten wykonał kolega Grzegorz z manufaktury Tracker Art. Bazą dla konwersji była miniatura firmy Greenlight. Zakres konwersji objął przemalowanie i oklejenie modelu. Ponadto Grzegorz wykonał dwie belki ostrzegawcze, z których ta znajdująca się z tyłu otrzymała imitację wyświetlacza z napisem Jedź za mną
Warto zauważyć także dwie lampy oświetlające w trakcie kontroli wejście do części biurowej pojazdu. Lampy te mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo prowadzenia kontroli nocnych. Z modelu jestem bardzo ucieszony i liczę, że wkrótce zaprezentują Wam kolejne pojazdy w barwach ITD.

1 komentarz:

  1. Piotr, mi mujer estuvo mirando una serie policial polaca, Ultraviolet, en la cual aparecían todos los modelos que tu publicas, grises con la franja azul en sus laterales. Me acordé de tu blog!
    Bello Ford Transit.
    Abrazo!

    OdpowiedzUsuń