Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kultowe ciężarówki z epoki PRL-u - Star 21 SK-1

W 13 numerze serii Kultowe ciężarówki z epoki PRL-u został wydany model samochodu asenizacyjnego Star 21 SK-1. 
Star 21 został wprowadzony do produkcji w 1957 roku jako model przejściowy pomiędzy Starem 20, a Starem 25, którego wprowadzenie do produkcji znacząco się opóźniało. W porównaniu do poprzednika model 21 charakteryzował się zwiększoną do 4 ton ładownością, zmodernizowanym zawieszeniem przednim oraz skrzynią biegów o pięciu przełożeniach do przodu. Podobnie jak w poprzedniku, Star 21 mógł zostać wyposażony w kabinę N20 produkcji SHL Kielce lub tańszą i mniej komfortową kabinę N23 produkcji FSC. To właśnie kabinę N23 posiada prezentowany model. Produkcja modelu 21 została zakończona w 1960 roku, kiedy do produkcji wprowadzono w końcu model 25.
Wóz asenizacyjny SK-1 produkowany był Wytwórnię Urządzeń Komunalnych w latach 1959-1964. Nieczystości ciekłe przewożone były w zbiorniku o kształcie walca, którego pojemność wynosiła 3m². Zbiornik został lekko pochylony do tyłu w celu łatwiejszego opróżniania. Do jego napełniania służyła pompa KR1, która mogła zasysać nieczystości ciekłe do głębokości 6m. Napełnianie i opróżnianie zbiornika trwało ok. 4 minut.
Prezentowany Star 21 SK-1 to dla mnie jeden z najciekawszych modeli, jakie zostały wydane do tej pory w serii. Mój egzemplarz został poprawnie zmontowany i polakierowany. Miniatura jest bogata w detale, które wykonane są na przyzwoitym poziomie. Podoba mi się odtworzenie wężów ssawnych oraz wycieniowany grill. Jedyne co razi w tym modelu to szpary pomiędzy łączeniami elementów zbiornika. Takie modele jak ten utwierdzają mnie w tym, że podjąłem dobrą decyzję o prenumeracie serii. Miniaturowy Star 21 SK-1 ogromnie mnie cieszy i liczę, że w kolejnych numerach kolekcji Kultowe ciężarówki z epoki PRL-u pojawi się jeszcze wiele ciekawych modeli.

Brak komentarzy