Obsługiwane przez usługę Blogger.

Renault Master/AMZ - Zakład Karny w Sztumie

Minęło dość sporo czasu od ostatniej prezentacji modelu samochodu służbowego należącego do polskiej formacji mundurowej. Dzięki koledze Jackowi z bloga sluzbywskali moja kolekcja wzbogaciła się o więźniarkę Renault Master zabudowaną przez AMZ Kutno, która należy do Zakładu Karnego w Sztumie.
Służba Więzienna dysponuje obecnie flotą około 280 pojazdów. Znajdują się wśród nich duże więźniarki służące do transportu ponad 20 skazanych, mniejsze samochody operacyjno-konwojowe, jak prezentowany w tym wpisie Renault Master, a także sanitarki. Furgony Renault Master trafiły do służby w lutym 2012 roku. Kontrakt opiewał na 103 egzemplarze. Obecnie pewna część tych pojazdów została wycofana i przekazana innym jednostkom, jak np. strażakom ochotnikom. Pod koniec 2017 roku zaszła zmiana w oznakowaniu pojazdów służby więziennej. Dotychczasowy napis SW został zastąpiony napisem Służba Więzienna. Konieczność wprowadzenia tej zmiany podyktowana była zwiększeniem identyfikacji pojazdów tej służby. Uznano bowiem, że statystyczny kierowca lub przechodzień może błędnie rozwinąć skrót SW. Zastępując ten skrót pełnym napisem, nikt nie powinien mieć już wątpliwości do jakiej służby należy ten pojazd.
Prezentowany model to konwersja bazująca na miniaturze firmy Norev. Zakres konwersji objął usunięcie klamki po lewej stronie, dodanie kalkomanii autorstwa Jacka oraz belki świetlnej, którą zakupiłem u Trackera. Niestety mimo starań nie udało mi się usunąć pozostałości po klamce, ale zależało mi na tym, by nie uszkodzić oryginalnego lakieru. W przyszłości planuje także przyciemnić tylne szyby. Mimo wskazanych wyżej niedoskonałości miniatura bardzo mnie cieszy i stanowi ważny eksponat w mojej kolekcji samochodów służbowych polskich formacji mundurowych. Jest to także kolejny świetny przykład współpracy z kolegą Jackiem z służbywskali.

1 komentarz: