Obsługiwane przez usługę Blogger.

Prezent świąteczny od żony - Wartburg 311 - Volkspolizei

W tym wpisie zaprezentuje Wam model radiowozu Wartburg 311 w barwach Policji Ludowej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, który otrzymałem w prezencie świątecznym od mojej żony. przypomnę tylko, że cywilna odmiana Wartburga serii 311/312 była już prezentowana na moim blogu. 
Volkspolizei, czyli Policja Ludowa została powołana już w 1945 roku na terench niemieckich, kontrolowanych przez ZSRR, a więc na cztery lata przed proklamowaniem Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). W tym okresie funkcjonariusze tej formacji wykorzystywali samochody wyprodukowane przed i w trakcie II Wojny Światowej. Były to m.in. Fordy Eifel, Volkswageny Typ 82 Kubelwagen i Typ 166 Schwimmwagen. Następnie do służby zaczęły trafiać samochody EMW 340 będące zmodernizowaną wersją BMW 326, a od połowy lat 50 radiowozy Wartburg 311. Poza odmianą sedan wykorzystywane były także pojazdy w odmianie kombi (czyli 3 drzwiowe) oraz Kubel charakteryzująca się uproszczoną konstrukcją nadwozia. Na początku lat 60 w Policji Ludowej wprowadzono jednolite malowanie samochodów osobowych składające się z kolorów oliwkowego i białego. Samochody terenowe i ciężarowe nadal malowano w kolorze khaki. Samochody Wartburg 311/312 znajdowały się w służbie Policji Ludowej do połowy lat 70 XX wieku. Zostały zastąpione nie tylko przez radiowozy Wartburg 353, będącego następcą serii 311/312/1000, ale także przez radzieckie Łady.
Prezentowana miniatura została wyprodukowana przez IXO dla wydawnictwa Atlas i ukazała się w serii Police Cars. Jako, że model ten otrzymałem w prezencie nie podejmuję się jego recenzji. Na koniec życzę Wam zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. 

Brak komentarzy