Obsługiwane przez usługę Blogger.

Legendy FSO - Polski Fiat 125p Podwyższona sanitarka

W numerze 17 serii Legendy FSO został wydany bardzo interesujący dla mnie model prototypowego samochodu sanitarnego Polski Fiat 125p z podwyższonym dachem.
W 1975 roku w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Osobowych FSO została opracowana podwyższona wersja samochodu Polski Fiat 125p kombi na potrzeby pogotowia ratunkowego. Tylna część nadwozia otrzymała nadbudówkę wykonaną z tworzyw sztucznych. Podwyższenie dachu było odpowiedzią na uwagi zgłaszane przez ratowników pogotowia ratunkowego, którzy skarżyli się na niewielką przestrzeń, jakie zapewniał standardowy samochód sanitarny na bazie modelu 125p. Wykonano tylko niewielką partię takich pojazdów, które zasiliły m.in. Kolumnę Transportu Sanitarnego m.st. Warszawy. Samochód ten możemy dostrzec także na szklanym ekranie np. w serialu Zielona Miłość, czy filmie Brunet Wieczorową Porą. Pojazdu nie skierowano do wielkoseryjnej produkcji z uwagi na złą jakość tworzywa sztucznego, z którego wykonano nadbudówkę. Warto wspomnieć, że powstał także prototyp pojazdu o wydłużonym nadwoziu i podwyższonym dachu.
Miniatura wydana w 17 numerze serii Legendy FSO prezentuje się bardzo dobrze. Warto zauważyć, że model ten pozbawiony jest wady, jaką ma większość miniatur Fiata 125p od Deagostini tj. garba na masce, którego pierwowzór nie posiadał. Co ciekawe pierwszym poprawnym modelem od tego wydawnictwa była także sanitarka - FSO 125p wydana w Wydaniu Specjalnym serii Kultowe Auta PRL-u w 2013 roku. Mój egzemplarz został poprawnie zmontowany i polakierowany. Jedyne zastrzeżenia mam do montażu tylnej tablicy rejestracyjnej oraz elementów sygnałów dźwiękowych umieszczonych pod przednim zderzakiem. Szkoda, że wydawnictwo nie zdecydowało się odtworzyć modelu z pełnym oznakowaniem samochodu sanitarnego. Zabrakło również malowanego wnętrza. Z pewnością prezentowany model warto we własnym zakresie dopracować, bo ma spory potencjał. 

Brak komentarzy