Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kia cee'd SW I - Komenda Powiatowa Policji w Brzegu

Bohaterem tego wpisu będzie model radiowozu Kia cee'd SW I w barwach Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Miniatura ta jest zaawansowaną konwersją autorstwa znanego kolekcjonera modeli policyjnych Pana Arkadiusza Sokoła.
Pierwsze radiowozy Kia cee'd trafiły do służby jeszcze w 2007 roku w liczbie około 300 egzemplarzy. W znacznej liczbie model ten trafił do służby w 2008 roku, kiedy został zwycięzcą przetargu opiewającego na ponad 2500 egzemplarzy. Do tego należy doliczyć także niemałą grupę cee'd w różnych odmianach zamawianych w następnych latach przez lokalne jednostki policji, nierzadko we współpracy z władzami samorządowymi. Radiowozy zakupione w ramach przetargu z 2008 roku zostały wyposażone w silnik wysokoprężny o pojemności 2.0 l i mocy 140 KM. Samochody zostały dostarczone w malowaniu, które wprowadzone zostało w 2007 roku i składało się ze srebrnej barwy nadwozia, odblaskowej folii koloru niebieskiego oraz białych napisów Policja. Obecnie w niektórych jednostkach wciąż mozna spotkać w służbie nieliczne samochody tego typu. Pewna część pojazdów, które zostały wycofane ze służby, trafiła do jednostek szkoleniowych, jak i również Ochotniczych Straży Pożarnych.
Radiowóz Kia cee'd SW I należący do Komendy Miejskiej Policji w Łodzi sfotografowany wiosną 2018 roku. Zdjęcie dodane za zgodą autora - kolegi Jacka z bloga sluzbywskali.pl.
Wycofany ze służby radiowóz Kia cee'd SW I wyposażony w troleje na tylnej osi, który wykorzystywany jest do nauki jazdy w tzw. poślizgu kontrolowanym.
Poza Policją modele cee'd chętnie kupowane były także przez inne formacje takie, jak Straż Graniczna, Służba Celna (obecnie Służba Celno-Skarbowa), czy Straż Miejska. Na zdjęciu radiowóz Kia cee'd SW I należący do Straży Miejskiej Wodzisławia Śląskiego sfotografowany w październiku 2018 roku.
Jak już wspomniałem, prezentowany model został wykonany przez Pana Arkadiusza Sokoła. Jest to konwersja bazująca na modelu i30 od welly, którego miniaturę prezentowałem na blogu. Dobór takiej bazy jest jak najbardziej zrozumiały, bowiem i30 pierwszej generacji dzieli z cee'dem tę samą płytę podłogową i dzielą ze sobą sporo podzespołów.  Jak zapewne większość z Was wie, na rynku nie ma dostępnego żadnego modelu samochodu Kia Cee'd pierwszej generacji. Dlatego mimo wielu niedoskonałości model ten ogromnie mnie cieszy i zajmuje ważne miejsce w mojej kolekcji polskich radiowozów. Kiedy w 2015 roku zacząłem zbierać modele polskich radiowozów, marzyłem o tym, by trafiła do niej miniaturowa Kia cee'd, która była wówczas podstawowym radiowozem polskiej policji. Teraz, po 8 latach zbierania, mogę powiedzieć, że marzenie zostało spełnione. Panie Arkadiuszu - dziękuję za ten model i jeszcze raz gratulację za podjęcie się tego tematu!
Na koniec wspólne zdjęcie dwóch generacji cee'd SW w barwach polskiej policji.

3 komentarze:

 1. Jak dla mnie, model jest identyczny :) Jak Ty to robisz? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, ale to nie do mnie, tylko do Pana Arkadiusza, który wykonał ten model :)

   Usuń
 2. Bardzo fajne i dokładne midele

  OdpowiedzUsuń