Obsługiwane przez usługę Blogger.

Toyota Crown X (S150) - Departament Policji Metropolitarnej w Tokio

Bohaterem dzisijszego wpisu jest radiowóż Toyota Crown dziesiatej generacji w barwach japońskiej policji
Toyota Crown X generacji produkowana była w latach 1995-2001. Samochód wytwarzano wyłącznie jako czterodrzwiowy sedan oraz czterodrzwiowy hardtop. W modelu tym oferowano rzędowe, sześciocylindrowe silniki benzynowe o pojemności 2.0 L, 2.5 L i 3.0 L (silnik 2,0 był dostępny także z instalacją LPG) oraz czterocylindrową jednostkę diesla o pojemności 2,4 L. Poza Japonią dziesiąta generacja modelu Crown eksportowana była m.in. do Hongkongu, Chin,  Filipin, Singapuru i Wietnamu. W przeciwieństwie do poprzednika liczba wyeksportowanych pojazdów była nieduża. Toyota Crown X podobnie, jak poprzednia generacja, trafiła także do służby w japońskiej policji, gdzie otrzymała charakterystyczne biało-czarne malowanie. Dlaczego japońskie radiowozy są czarno-białe? Otóż, kiedy w połowie lat 50 ustalano schemat malowania pojazdów policyjnych, to większość samochodów w Japoni była biała. Zdecydowano się więc, że dla odróżnienia pojazdów policyjnych od cywilnych dolna część nadwozia otrzyma czarny kolor. Było to też praktyczne rozwiązanie bowiem na czarnym kolorze uszkodzenia i zabrudzenia są mniej widoczne. Na przedniej części samochodu, w widocznym miejscu (najczęściej atrapa chłodnicy) umieszcza się złoty symbol w kształcie chryzantemy, króry reprezentuje dwór cesarski. Od lat 90 na części japońskich radiowozów zaczęto stosować mechanizm umożliwiający podniesienie belki świetlnej w celu poprawy widoczności pojazdu podczas postoju.  
Prezentowany model należy do Departamentu Policji Metropolitarnej w Tokio, a konkretnie do komisariatu policji w dzielnicy Kabukicho. Według danych na 2015 rok tokijska policja zatrudniała niemal 43 500 funkcjonariuszy, 2900 pracowników cywilnych oraz 3100 innych pracowników. W dyspozycji jednostki było prawie 1300 samochodów, 1000 motocykli, 14 helikopterów i 22 łodzie patrolowe.
Prezentowany model został wykonany przez japońska firmę Hiko Seven i ukazał się w serii Rais. Seria Rais skupia się na japońskich pojazdach policyjnych i rządowych. Mój egzemplarz zakupiłem na aliexpress i jak to u majfrendów bywa, zapakowany był w gablotkę i pudełko innego producenta, a konkretniej Triple9. Mój egzemplarz został poprawnie zmontowany i polakierowany. Niestety na tylnej klapie widoczne są purchle na lakierze. Mam nadzieję, że to tylko wada lakieru, a nie pierwsze objawy największej plagi modeli kolekcjonerskich, czyli zinc pestu. Wszak szkoda by było tak ciekawego i dobrze wykonanego modelu. Miniatura jest pełna świetnie odtworzonych detali. Szczególną uwagę zwraca pas przedni, z charakterystycznym symbolem chryzantemy na atrapie oraz dodatkowymi lampami ostrzegawczymi. Równie dobrze prezentuje się tył pojazdu, z barwionymi kloszami świateł oraz fototrawionym logiem i nazwą modelu. We wnętrzu pojazdu, podobnie jak w oryginale, znajdziemy policyjną radiostację oraz dodatkowe lusterko do obserwowania osób zatrzymanych na tylnej kanapie. Świetnie prezentują się elementy chromowane, których w modelu nie brakuje. Jedyne zastrzeżenia mam do białego koloru ramek szyb, który zdecydowanie odbiega od tego na karoserii. Podsumowując - jest to porządny, pełny detali, a zarazem dość niszowy model. Z pewnością miniatura ta ucieszy pasjonata policyjnej motoryzacji. 

Brak komentarzy