Obsługiwane przez usługę Blogger.

MZ ETZ 250 - Volkspolizei


Od BLOG 2

Pod koniec maja do mojej skromnej kolekcji przybyły dwa egzemplarze modelu motocykla MZ ETZ250 Niemieckiej Policji Ludowej. Nabyłem je dzięki uprzejmości kolegi Marcina, który zakupił je na niemieckim Ebay-u w bardzo przystępnej cenie. Marcin wykonał już dwie świetne konwersje MZ ETZ250 w malowaniu Milicji Obywatelskiej. Początkowo tak jak on planowałem oba modele przemalować na barwy MO, jednak po ich dokładnym obejrzeniu uznałem, że jeden egzemplarz zostawię sobie w oryginalnym malowaniu Volkspolizei. Dziś przyszedł czas zaprezentować ten modelik na blogu.
Od BLOG 2


Od BLOG 2

Motocykl MZ ETZ250 trafił do produkcji w 1981 roku. Napędzał go jednocylindrowy, dwusuwowy silnik o pojemności 250 ccm i mocy 21 KM. Moc ta wystarczała by rozpędzić ten ważący niewiele ponad 150 kg motocykl do prędkości maksymalnej 130 km/h. Produkcja tego modelu zakończyła się w 1989 roku. MZ ETZ 250 był chętnie wykorzystywany przez służby mundurowe państw bloku wschodniego. W NRD motocyklami tymi poruszali się żołnierze Narodowej Armii Ludowej i funkcjonariusze Policji Ludowej. W Polsce motocykle te wykorzystywane były głównie przez Milicję Obywatelską, a następnie Policję. Wkrótce na blogu przedstawię moją konwersję MZ ETZ250 w barwach MO.
Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2

Miniatura została wydana jako dodatek do piwa Sternquell, a jej producentem jest firma Grell. Model wykonany jest w całości z plastiku i mimo niewielkich rozmiarów posiada dwa ruchome elementy. Pierwszy to stopka centralna, którą można opuścić i podeprzeć nią miniaturowy motocykl. Drugim elementem jest skrętne koło, dzięki któremu można ustawić motocykl w bardziej efektownej pozycji. Wykonanie modelu stoi na przyzwoitym poziomie. Odwzorowane zostały prawie wszystkie podstawowe elementy tego motocykla. Jeśli chodzi o braki, to w oczy najbardziej rzuca się nieobecność tylnych kierunkowskazów... Mankamentem jest także brak pomalowanego tylnego światła oraz zegarów na półce. Zabrakło również charakterystycznych emblematów na zbiorniku paliwa oraz obudowie akumulatora (prawy bok) i filtra powietrza (lewy bok). Jak przystało na miniaturę pojazdu policyjnego została ona wyposażona w niebieskie światła ostrzegawcze oraz radiostacje. Ponadto na owiewce oraz kufrach znalazły się napisy "Volkspolizei". Ogólnie miniaturę oceniam wysoko i mogę polecić ją zarówno jako model na półkę, jak i bazę do konwersji.
Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2

12 komentarzy:

 1. Swietny wpis! Cieszę się że mogłem dołożyć się minimalnym wkłdem do Twojej kolekcj.

  Czekam zniecierpliwiony na Twoją wersje milicyjnej MZ.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Marcinie za komentarz! Wkład zdecydowanie większy niż "minimalny"! Wszak to pierwszy motocykl w mojej kolekcji! Wersję MO zaprezentuję zgodnie z Twoją propozycją 22 lipca. Mam nadzieje że do tego czasu uda mi się uzupełnić brakujący element ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry to MZ tutaj Hiszpania wciąż ujawnić część tego etapu.

  Wersja Policja mi się podoba, że wygląda proste, ale jest to dobra baza do opuszczenia jeszcze lepiej

  Gratulacje dla niej

  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi w oczy rzucają się przednie światła. Producent mógł pokusić się o plastik, zamiar farby. Ogólnie jednak, pomimo kilku wymienionych przez Ciebie braków, jest to ciekawe urozmaicenie kolekcji ;)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawi mnie już, ile z tego modelu wyciągniesz dla wersji w barwach MO :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuje SEATPC! Rzeczywiście model na zdjęciach wydaje się dość średni, jednak na żywo prezentuje się naprawdę dobrze. Przynajmniej moim zdaniem :)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety nie mam takich umiejętności by wymienić reflektor na wykonany z tworzywa... Mnie osobiście modelik bardzo się podoba :)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej niewiele :) Bo jestem kolekcjonerem, a nie modelarzem. Moje umiejętności manualne stoją na niskim poziomie...

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 9. Espectacular MZ Piotr, son motos Checas o de la antigua DDR?
  Muy bella miniatura.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 10. Emzetka jak ta lala;) fajny modelik, zestawienie z Trabantem pokazuje jak niewielki musi to być model. Podoba mi się i kusi mnie by i w swoim zbiorze umieścić jedną taką;)

  POzdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuje Juanh za komentarz! O samym modelu niestety niewiele wiem, poza tym, że był dodawany (lub wciąż jest) jako dodatek do piwa.

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję Szymonie za komentarz! Modelik rzeczywiście jest niewielki i dość delikatny :) co ciekawe wszystkie elementy połączone są "na zatrzask", a nie klejem ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń