Obsługiwane przez usługę Blogger.

Opel Diplomat V8 seria A - Opel Collection


Od BLOG 2

W marcu 1964 roku Opel wprowadził na rynek rodzinę KAD (Kapitan, Admiral, Diplomat) znaną powszechnie jako Wielka Trójka Opla. Samochody miały wspólne, niemal 5 metrowe nadwozie (4948mm długości), ale różniły się standardem wyposażenia wnętrza oraz silnikami. O ile model Kapitan kontynuował zapoczątkowaną w 1938 roku serie samochodów Opla, a Admiral nawiązywał nazwą do produkowanej w latach 1937-1939 limuzyny, tak nazwa Diplomat, w firmie Opla, pojawiła się po raz pierwszy i miała być zarezerwowana dla najbardziej luksusowego modelu..
Od BLOG 2


Od BLOG 2

Diplomat serii A, bo takie oznaczenie otrzymały samochody rodziny KAD produkowane w latach 1964-1968, wyposażony był w silnik V8 o pojemności 5354 ccm i mocy 190 KM. Samochód osiągał prędkość maksymalną 200km/h, a do 100km/h rozpędzał się w 11 sekund. Prędkościomierz Opla Diplomat wyskalowano do 250 km/h. Luksusowy charakter tego samochodu podkreślało winylowe pokrycie dachu, regulowane od wewnątrz lusterka zewnętrzne, elektrycznie otwierane szyby, czy oświetlenie przypodłogowe w tylnej części pojazdu.  Standardem dla tego samochodu było także hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego i hamulców. Samochody standardowo wyposażono również w światła przeciwmgłowe. Wyprodukowano łącznie 9152 egzemplarzy samochodu Opel Diplomat serii A.
Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2

Model został wyprodukowany przez IXO dla wydawtnictwa Eaglemoss i ukazał się w 4 numerze serii "Opel Collection". Miniaturę tą udało mi się kupić w okazyjnej cenie na lokalnym portalu ogłoszeniowym. Co ciekawe była ona jeszcze fabrycznie zamknięta. Sam model prezentuje się bardzo dobrze. Podoba mi się nieźle odwzorowany pas przedni, felgi, czy wnętrze z nadrukowanym prędkościomierzem i konsolą środkową. Dodatkowo dużym plusem są zaznaczone srebrne ramki w około wszystkich szyb. Niezbyt dobrze prezentują się tylne światła oraz przezroczyste lusterko wsteczne. Niestety mój egzemplarz posiada widoczną gołym okiem skazę - ślad kleju na szybie tylnych drzwi od strony pasażera... Mimo tej wady miniaturowy Opel Diplomat bardzo mi się spodobał i od razu trafił na półkę.
Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2


Od BLOG 2

Część poświęcona opisowi samochodu powstała w oparciu o materiał dostępny na oficjalnej stronie Opla.

8 komentarzy:

 1. Kocham ten Diplomat brakuje kolekcji i prawie kupił na swoim rynku z dnia na, i że kiedyś pracował w Kolonii.

  Jedyne co mi się nie podoba, to jest w środku wszystko w kolorze czarnym, w przeciwnym razie urody.

  W tej kolekcji, mam kilka modeli i potwierdzą swoje dobre formy


  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny model Piotrku! Kojarzy mi się z amerykańskimi klasykami. Wielki, ciężki i luksowowy. Bardzo mi się takie samochody podobają. Twoja miniaturka wykonana jest bardzo schludnie prezentując poziom, do którego Eaglemoss zdążyło mnie przyzwyczaić w modelach rajdowych.
  Pozdrawiam i gratuluję! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też miałem takiego Diplomata, wymieniłem go co prawda na coś innego ale sam model pozostawił po sobie dobre wspomnienia. Samochód świetnie wykonany, efektowny i jak widać można kupić go za bardzo przystępną cenę;) Gratuluję;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Muy bello Diplomat V8, me gusta con su techo en color negro.
  Esa "Opel Collection" bien que vale la pena, gran colección!
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj SEATPC!

  Lubię modele z serii "Opel Collection". Mam ich już kilka, a będę mieć jeszcze więcej ;) Co do wnętrza - jest ono czarne, ale ma pomalowane detale :)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest to samochód z tych czasów, kiedy Opel wyraźnie czerpał inspirację z amerykańskich wzorców. Żałuję tylko, że moja miniaturka ma ten nieszczęsny ślad kleju na szybce tylnych drzwi...

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się Szymonie! A cena bardzo przystępna ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Juanh!

  Bardzo lubię serię "Opel Collection". Oferuje ona ciekawe modele w bardzo przyzwoitej cenie.

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń