Obsługiwane przez usługę Blogger.

Legendarne Samochody - Citroen B2 Torpedo

Wiosną 1921 roku Citroen wprowadza do produkcji model B2, który był następcą produkowanego od 1919 roku modelu A - pierwszego samochodu Citroena w historii. 
Samochód został wyposażony w mocniejszy, czterocylindrowy silnik o pojemności 1452 ccm i mocy 20 KM (Model A posiadał silnik o pojemności 1327 ccm i mocy 18 KM). Moc ta pozwalała rozpędzić ten ważący 850 kg samochód do prędkości maksymalnej wynoszącej około 70 km/h. Samochód produkowano w wielu wersjach nadwozia, z których największą popularnością cieszyły się:

Limuzyna o stałym dachu,

Torpedo (czyli z miękkim, składanym dachem),

Sport Caddy, o mocy 22KM i prędkości maksymalnej ok 90km/h,

Lekka ciężarówka.

Samochód szybko zyskał uznanie i odniósł sukces handlowy. Produkcja zakończyła się w 1926 roku. Łącznie wyprodukowano niemal 90 tysięcy egzemplarzy tego samochodu.
Prezentowany modelik ukazał się w 4 numerze serii Legendarne Samochody wydawnictwa Amercom. Mimo wielu uproszczeń modelik prezentuje się naprawdę fajnie. Gdybym miał użyć jedno słowa, którym określiłbym tą miniaturę, to z pewnością byłoby to: przyzwoity. Podoba mi się całkiem nieźle odwzorowane wnętrze, któremu do szczęścia brakuje chyba tylko zaznaczonych zegarów na desce rozdzielczej. Niestety mój model ma kilka defektów w postaci śladów kleju m.in. na kole zapasowym i miejscu łączenia dachu z nadwoziem. Irytuje także pomazana przednia szyba, której nie da się wyczyścić.Szkoda też, że na znaczku zabrakło charakterystycznych dla Citroena dwóch  szewronów. Ogólnie mówiąc modelik podoba mi się i bardzo mnie cieszy jego obecność w mojej kolekcji.

10 komentarzy:

 1. Dobrze go określiłeś jako przyzwoity :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, tak właśnie go widzę ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham ten Torpedo bardzo dobry kawałek,
  prosty, ale elegancki

  Bardzo mi się podoba

  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 4. "Prosty, ale elegancki" - Świetnie to ująłeś!

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Hermoso Citroen Torpedo Piotr; me encanta en esa foto con vista de la parte trasera la capota negra. Gran modelo!
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiem Ci Piotrze, że takie auta leżą całkowicie poza moim obszarem zainteresowań... przynajmniej na razie. Kojarzą mi się z czymś, przed czym powinien kroczyć koń;) A teraz poważnie, modelik jak na serię, z której pochodzi wygląda naprawdę nieźle. Co się rzuca w oczy? Przede wszystkim niezły lakier, jak na gazeciaka.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie zaś auta z lat 20 i 30 XX wieku bardzo interesują, ale priorytetem na 2017 rok są polskie radiowozy ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny modelik. Musi wyróżniać się na tle bardziej współczesnych konstrukcji. Wykonanie niepodobne do Amercom. Kiedyś zbierałem ich "Super Samochody" i to całkiem inna liga.
  Gratuluję nabytku :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Legendarne Samochody były serią wyjątkowo nierówną pod względem wykonania. Z jednej strony świetny Citroen B2, czy Aston Martin Mk II, a z drugiej strony tragiczny Aston Martin DB5 czy Jaguar.

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję Juanh za komentarz ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń