Obsługiwane przez usługę Blogger.

Fiat Stilo Multi Wagon - Komenda Powiatowa Policji Kraków

Bohaterem dzisiejszego wpisu będzie model radiowozu Fiat Stilo Wagon noszący oznaczenia Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. To właśnie ta miniatura wygrała ostatnie głosowanie na facebookowym profilu bloga. Model ten wykonał na moje zamówienie kolega Andrzej z manufaktury modele sambora.
Fiat Stilo produkowany był w latach 2001-2008. Swoją premierę samochód ten miał na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2001. Początkowo Stilo oferowano jako 3 i 5-drzwiowy hatchback. Kombi dołączyło do gamy modelowej rok później. W 2003 roku Stilo przeszło facelifting. Samochód ten oferowano z silnikami benzynowymi o pojemności od 1.2 do 2.4 l i mocy od 80 do 170 KM oraz wysokoprężnymi 1.9 l i mocy od 80 do 170 KM. Koncern FIAT pokładał w tym modelu duże nadzieje, inwestując w jego rozwój 850 mln euro. Sprzedaż Stilo była jednak marna w stosunku do poniesionych kosztów. Dlatego też przy projektowaniu następcy postawiono na wyłącznie 5-drzwiowego hatchbacka. Debiutował on w 2007 roku pod nazwą Bravo II
Samochody Fiat Stilo trafiły do polskiej policji na przełomie 2005 i 2006 roku, kiedy po pewnych zawirowaniach udało się w końcu rozstrzygnąć przetarg na 101 nowych radiowozów. Przetarg prowadziła Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, a radiowozy poza województwem wielkopolskim trafiły także do Komend Wojewódzkich w Katowicach, Opolu, Warszawie, Olsztynie i Krakowie. Kolejne Fiaty Stilo trafiały do służby, m.in. dzięki samorządom, które współfinansowały zakup radiowozu dla lokalnej jednostki policji. Miniatura nosi oznaczenia, które wskazują jej przynależność do Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Ten konkretny radiowóz pełnił służbę w latach 2005-2014. Niestety nie doszukałem się informacji o następcy tego radiowozu. Najpewniej była to Kia Cee'd II SW.
Jak już wspomniałem prezentowany model został wykonany na moje zamówienie przez kolegę Andrzeja, znanego także jako Sambor. Bazą dla konwersji był model firmy Norev, który sam w sobie jest dość uproszczony. Widać to m.in. po odlanych wraz z szybą wycieraczkami, lusterkami odlanymi razem z karoserią czy braku bieżnika na oponach. Nie jest to jednak model zły, a w policyjnym lakierze prezentuje się naprawdę fajnie i cieszy oko. Moją ingerencją w tę miniaturę było dodanie tablic rejestracyjnych, które wykonał kolega MVS, znany także jako polskimodel. Tablice te wydrukowane są na folii samoprzylepnej i w mojej opinii prezentują się bardzo dobrze. 

8 komentarzy:

 1. Modelik wyszedł Andrzejowi bardzo ładnie. Podoba mi się i uważam, że w tym przypadku wygląda niemalże a fabryczny. Gratuluję kolejnego ciekawego eksponatu w kolekcji;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Szymonie! W pełni zgadzam się z Twoim zdaniem ;)


   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Bello Fiat, desde acá escucho su sirena de policía.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna konwersja. Oby więcej takich ;D
  Twoja kolekcja się strasznie rozrasta O.o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Damianie! Myślę, że dopiero najciekawsze modele przed nami ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 4. Witam jak pan Andrzej wykonał ten model?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Użył model bazowego firmy NOREV, zdjął stary lakier, a następnie nałożył nowy wraz z policyjnymi oznaczeniami i belką :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń