Obsługiwane przez usługę Blogger.

FSO 125p Kombi - Milicja Obywatelska

W tym wpisie zaprezentuję model, w którego posiadanie wszedłem niespodziewanie. Jest nim FSO 125p w malowaniu Milicji Obywatelskiej wykonany przez kolegę Diecast Art.
Samochody Fiat 125p w wersji kombi trafiły do Milicji Obywatelskiej zaraz po tym, jak w 1972 roku z taśm produkcyjnych zjechał pierwszy samochód tego typu. Początkowo uzupełniały one starsze Wołgi M22 i Warszawy 223K, by z czasem je zastąpić. Podobnie jak wspomniane samochody tak i Fiat 125p kombi użytkowany był przede wszystkim przez jednostki ruchu drogowego. Ponadto samochody tego typu pełniły rolę ambulansów kryminialistycznych oraz pojazdów przewożących psy służbowe. Te ostatnie czasem charakteryzował znany z wersji ambulans wywietrznik dachowy umieszczony w tylnej częsci nadwozia. Właśnie taki pojazd przedstawia prezentowany model.
Prezentowana miniatura to konwersja bazująca na modelu FSO 125p Pogotowie Ratunkowe wydanym w 2013 roku w numerze specjalnym serii Kultowe Auta PRL-u. Jak już wspomniałem model trafił do mnie zupełnie niespodziewanie. Otóż niedawno kolega Diecast Art napisał do mnie, że jeden z klientów był zmuszony zrezygnować z zamównienia, którym były służbowe FSO 125p kombi i czym nie byłbym zainteresowany zakupem któregoś z nich. Spodobał mi się milicyjny radiowóz w malowaniu wzór 1978 roku i błyskawicznie podjąłem decyzję o jego zakupie. Po dwóch dniach model był już u mnie. Trzeba przyznać, że Diecast Art odwzorował modelik bardzo starannie. Lakier nałożony jest starannie i żadnych bez skaz i odprysków na całej karoserii. Nie mam również  większych zastrzeżeń co do białego pasa ostrzegawczego. Na pochwałę zasługują zaznaczone listwy i uszczelki szyb. Zanim jednak model trafił na półkę zmieniłem nieco zestaw świetlny umieszczając na nim galeryjkę z czerwoną lampą ostrzegawczą, która zgodnie z polskimi przepisami wykorzystywana jest przez radiowóz prowadzący kolumny. Otóż kolumny ZOMO, które składały się w większości z Nys, Starów i UAZ-ów prowadziły właśnie samochody osobowe - przede wszystkim Fiaty 125p. Ponadto model musiałem wzbogacić o służbowe tablice, które wykonał kolega MVS. W przyszłości model zyska jeszcze syreny na zderzaku, ale aktualnie nie mam takich na warsztacie. 
Wraz z wersją sedan:

18 komentarzy:

 1. Szkoda, że tak mało było wozów milicji w Kultowych Autach, przecież to byłyby wisienki w kolekcji tak jak Nysa milicja. Nie było ani jednego kombi, modeli ze starszym białym malowaniem i ciężarówek, WHY?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko z samych radiowozów PRL-u można zrobić całkiem fajną serię wydawniczą :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Me encantó el modelo, queda muy bien al lado del auto que lo complementa.

  saludos!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się, że miniatura jest bardzo w porządku. Mi się bardzo felgi spodobały :)
  DiecastArt zrobił kolejny kawał fajnego modelu :D
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Damianie! Zgadzam się, że Diecast Art wykonał bardzo udany modelik ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 4. Bella kombi de la milicia Piotr, como siempre en estos modelos me gustan sus combinaciones de colores.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj Piotrze!!!
  Świetny modelik fiata 125p w wersji kombi w malowaniu milicji!!! Gratuluję zakupu :-) oraz kolejnego modeliku do twojej rozrastającej się kolekcji radiowozów
  Pozdrawiam;-)
  Hubert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Hubercie! Wkrótce zaprezentuję kolejne ciekawe modele ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 6. Pogotowie spodobało mi się na tyle, że mam u siebie, ale ta Milicyjna odmiana jest jeszcze lepsza :o
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Wersja sanitarka jest bardzo udana i cieszy mnie swoją obecnością w mojej kolekcji, ale milicyjna odmiana jest jeszcze lepsza ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 7. Nie powiem nic odkrywczego, ale model jest genialny;) świetnie zrobiony, dużo detali przykuwających wzrok. Gratuluję Ci kolejnej pięknej miniatury.

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Szymonie! Cieszę się, że modelik się podoba ;) Liczę, że wpadniesz do mnie i obejrzysz go na żywo :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
  2. Utrudnione to jest aktualnie, ale nie niemożliwe;) zawsze z przyjemnością zaglądam do Ciebie i Twojej kolekcji;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
  3. Zawsze możesz do mnie wpaść jak będziesz przejazdem ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń