Obsługiwane przez usługę Blogger.

Sd.Kfz 251/1 ausf. C - 4 Dywizja Pancerna Wehrmachtu, Kursk 1943

Przypadająca w tym roku 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej zmotywowała mnie do zaprezentowania na blogu modeli pojazdów, które brały udział w tym konflikcie. Model niemieckiego półgąsienicowego transportera opancerzonego Sd.Kfz 251/1 ausf C był już prezentowany na blogu: link do wpisu. Była to wersja z zamontowaną dodatkowo wyrzutnią rakiet Wurfgerät 40. W tym wpisie zaprezentuję model tego pojazdu w podstawowej odmianie.
Prezentowany model pochodzi z jednej z serii wydawnictwa Eaglemoss poświęconych pojazdom II Wojny Światowej. Otrzymał on barwy 4 Dywizji Pancernej Wehrmachtu z okresu operacji Cytadela, czyli bitwy na łuku kurskim. Jakość odtworzenia detali oraz montażu jest identyczna z prezentowanym wcześniej modelem w wersji z wyrzutnią rakiet Wurfgerät 40. Miniatura charakteryzuje się więc dość sporymi uproszczeniami. Szczególnie widoczne jest to gdy spojrzymy na detale, takie jak wizjery, czy koła jezdne, które odlano jako pojedynczy element. Model ten powiela także największą wadę wspomnianej wcześniej miniatury, czyli szczelinę pomiędzy łączeniem górnej i dolnej części kadłuba. Nie trudno zauważyć, że miejscami zielone pasy kamuflażu tracą ostrość. Plusem są natomiast zaznaczone gumowe bandaże kół jezdnych, nieźle odwzorowane karabiny maszynowe MG-34, bagneciki wyznaczające skrajnię pojazdu oraz ostre i czytelne nadruki. Podsumowując - jest to całkiem przyzwoity, choć uproszczony model, którego nie może zabraknąć w kolekcji pojazdów wojskowych.

8 komentarzy:

 1. La Segunda Guerra Mundial fue uno de los acontecimientos más importantes del siglo XX. Por lo tanto, todas las máquinas que participaron en ella son muy importantes. Muy buena tu idea Piotr. Me gusta este Sd.Kfz 251/1, espero ver algún modelo sovietico.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Juanh!

   Dziękuję Juanh! Z pewnością zaprezentuje kilka modeli radzieckich, a zwłaszcza takich, które były wykorzystywane przez Ludowe Wojsko Polskie.

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Trochę szkoda tych uproszczeń, ale na półce na pewno model wygląda nie najgorzej. Szczególnie moją uwagę zwróciły karabiny maszynowe.
  Temat pojazdów drugowojennych to temat rzeka i myślę że sporo ciekawostek nam tu jeszcze zaprezentujesz :)

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Damianie!

   W pełni się zgadzam :) Rzeczywiście uzbrojenie wyszło nienajgorzej, zwłaszcza na tle innych detali.

   Aktualnie do zaprezentowania mam kilkanaście modeli z okresu II Wojny Światowej. Najciekawszym jest chyba limuzyna Mercedes-Benz 770K należąca do zbrodniczego niemieckiego przywódcy Adolfa Hitlera.

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
  2. To już zamówiłeś bolid wielkiego budowniczego mostów? :D

   Usuń
 3. W dobrym kierunku idzie Twoja mini kolekcja pojazdów wojskowych. Jak pokazałeś mi na żywo Sdkfz 11 sam zapragnąłem go mieć;) Piękny model, chociaż ja osobiście wybrałbym w szarych barwach;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Szymonie!

   W Panzergrau myślę, że prezentowałby się korzystniej :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń