Obsługiwane przez usługę Blogger.

GAZ-69 - Milicja Obywatelska

Po prawie miesięcznej przerwie powracam do prezentacji miniatur radiowozów polskich służb mundurowych. Jako pierwszy zostanie zaprezentowany model radiowozu GAZ-69, który od połowy lat 50 do połowy lat 70 XX wieku był podstawowym samochodem osobowo-terenowym w służbie Milicji Obywatelskiej
Pierwsze egzemplarze samochodów GAZ-69 znalazły się na wyposażeniu Milicji Obywatelskiej już pod koniec połowy lat 50 XX wieku. Do służby trafiły zarówno wersje dwudrzwiowe, jak i czterodrzwiowe nazywane Komandorką. Początkowo samochody nie posiadały niebieskich lamp ostrzegawczych, a oznakowanie sprowadzało się wyłącznie do liter MO na drzwiach oraz tylnej klapie. Pod koniec lat 50 XX wieku część samochodów otrzymała lampy ostrzegawcze, a w połowie lat 60 także i niebieski pas. Przeglądając zdjęcia z okresu stanu wojnnego można zauważyć, że w tym czasie niektóre samochody GAZ-69 należące do ZOMO otrzymały pas koloru białego, napisy Milicja na drzwiach, a także lampy ostrzegawcze z podświetlanym napisem Milicja tzw galeryjki. Większość radiowozów GAZ-69 została wycofana na początku lat 80 XX wieku. Pozostałe wykorzystywano do przełomu lat 80 i 90 XX wieku.
Prezentowany model został wydany w 7 numerze serii Kultowe Auta PRL-u. Konwersji poddałem egzemplarz, który otrzymałem od zaprzyjaźnionego kolekcjonera Pana Grzegorza Matusiaka. Zmiany polegały na dodaniu oznaczeń MO, tablic rejestracyjnych oraz lampy ostrzegawczej. Ponadto wycieniowałem grill, co z pewnością poprawiło prezencję modelu.

2 komentarze:

  1. Hermoso Gaz; veo Piotr que los vehículos soviéticos poblaban las calles de tu Polonia. Me gustan estos coches.
    Abrazo!

    OdpowiedzUsuń