Obsługiwane przez usługę Blogger.

UAZ 469B - Wojska Ochrony Pogranicza

Prezentowany w tym wpisie model został wybrany przez Was w ankiecie, która została przeprowadzona na facebookowym fanpage bloga. Miniaturowy UAZ 469 w barwach Wojsk Ochrony Pogranicza to obecnie najbardziej zaawansowana konwersja, jaka trafiła do mojej kolekcji. Jej autorem jest Piotrek z manufaktury Diecast Art.
W latach 80 XX wieku flota samochodów patrolowych Wojsk Ochrony Pogranicza składała się głównie z terenowych UAZ-ów 469 oraz furgonów Nysa. W służbie były także samochody ciężarowe STAR 660 i STAR 266. Ponadto na lotniskach można było spotkać Fiaty 126p w roli samochodów do przewozu psów służbowych, oraz Żuki wykorzystywane jako pojazdy gospodarcze. Po rozwiązaniu WOP w maju 1991 roku i utworzeniu Straży Granicznej UAZ-y wciąż wykorzystywano do patrolowania granic. Większość z nich wycofano w połowie lat 90 po zakupie samochodów terenowych Land Rover Defender. Pozostałe służyły do przełomu lat 90/2000.  
Prezentowany model powstał na bazie modelu wydanego w 24 numerze serii Kultowe Auta PRL-u. Zakres konwersji był znaczący i objął praktycznie każdy element modelu. 
Model stracił fatalnie wyglądającą plandekę, w miejsce której Piotrek zamontował stelaż. W ten sposób odkryte zostało wnętrze pojazdu, które zostało przez Piotrka przerobione. Wspomnę tylko, że znalazły się w nim takie detale, jak pasy bezpieczeństwa, kluczyki w stacyjce, gaśnica czy zasłony przecisłoneczne. Ponadto model otrzymał nowe, barwione lampy tylne, oraz boczne kierunkowskazy, których brakowało w fabrycznej miniaturze. Prawdziwą Wisienką na torcie są uchwyty i wlot powietrza na masce.
Piotrek zadbał o to, by sam model został należycie opakowany. Dlatego też wykonał do niego własnoręcznie pudełko, które przed niekontrolowanym otwarciem zabezpieczały autorskie plomby.
Świetnie prezentuje się także tablicza na podstawce, która zawiera nazwę manufaktury oraz opis modelu. Podsumowując - Piotrek wykonał kawał rewelacyjnej roboty! Z dość niepozornego UAZ-a stworzył prawdziwe dzieło sztuki, które jest wspaniałą ozobą mojej kolekcji polskich radiowozów.

9 komentarzy:

 1. Witaj
  Przepiekna konwersja! Zrobiła na mnie mega wrażenie faktycznie z niepozornego UAZ-a powstało dzieło sztuki
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj!

   To prawda :) Model jest rewelacyjny :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Jest super chętnie bym nabył taki by wnukom pokazać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Napisz do Piotrka, który jest autorem modelu - może podejmie się stworzenia kolejnego:
   https://www.facebook.com/pages/category/Games-Toys/Diecast-Art-590102264469761/

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. Muy bueno, gran trabajo de Piotrek, hasta con la caja!
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Juanh!

   Powiem ci, że to pierwszy modelik z takiej serii "Premium" od Piotrka :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 4. Konwersja palce lizać! W życiu nie powiedziałbym, że stelaż to robota z cyklu „zrób to sam”. Świetne wrażenie robią osłonki przeciwsłoneczne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki DiEcaSt!

   Zamawiając tego Uaza spodziewałem się prostej konwersji typu pas, kalki i kogut. Piotrek postanowił jednak totalnie mnie zaskoczyć i wprowadzić konwersje na nowy poziom!

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 5. A very beautiful conversion i really like the green color and design of car with head light. Super!!

  OdpowiedzUsuń