Obsługiwane przez usługę Blogger.

FSO Polonez Caro MR93 - Straż Miejska w Rybniku

Pierwsze jednostki współczesnej Straży Miejskiej w Polsce powstały w 1990 roku, czyli 30 lat temu. Jak już Wam wspominałem przypadająca w tym roku rocznica zmotywowała mnie, by na dzień strażnika miejskiego, który przypada na 29 sierpnia, zaprezentować 30 modeli radiowozów Straży Miejskich. Niedawno dotarł do mojej kolekcji 22 model radiowozu Straży Miejskiej, jakim jest Polonez Caro MR93 w barwach jednostki z Rybnika.
Straż Miejska w Rybniku użytkowała dwa radiowozy FSO Polonez Caro MR93. Pierwszy samochód trafił do służby w 1996 roku jako następca wyeksploatowanego FSO 125p. W tym czasie rybnicka straż miejska wykorzystywała jeszcze Fiata 126 el oraz furgony Żuk A-07 i Ford Transit. Polonez, podobnie jak jego służbowy poprzednik, posiadał oznakowanie w formie napisów Straż Miejska na drzwiach i tylnej klapie, oraz herb miasta Rybnik, który znalazł się na obu przednich błotnikach. Pojazd pełnił typową służbę patrolową. Jako ciekawostkę wspomnę, że w czerwcu 1999 roku strażnicy z Rybnika zabezpieczali wizytę papieża Jana Pawła II w Gliwicach. Do zabezpieczenia wykorzystano trzy z czterech posiadanych radiwozów - Fiata 126 el, Żuka oraz właśnie Poloneza. Pod koniec lat 90 XX wieku samochód ten został zastąpiony przez egzemplarz w kolorze ciemnowiśniowym, który wykorzystywany był dotąd jako pojazd służbowy Urzędu Miasta. Pojazd ten w służbie znajdował się do początku pierwszej dekady XXI wieku, kiedy jego miejsce zajął Citroen Berlingo.
Zdjęcie dzięki uprzejmości A. Frelich.
Fiat 126 el oraz Polonez Caro MR93 pod dawną siedzibą Straży Miejskiej w Rybniku, która znajdowała się na ul. Hallera. Zdjęcie z kroniki Straży Miejskiej w Rybniku.
Model został wykonany przez manufakturę TBP Faktoria. Karoseria modelu to odlew żywiczny. Podszybie, klamki oraz wycieraczki to blaszka fototrawiona. Model trafił do mnie w formie cywilnej ,więc musiałem zająć się jego uzbrojeniem. Kalkomanie zostały zaprojektowane i wydrukowane przez kolegę mvs, który znany jest na allegro jako polskimodel. Tablice rejestracyjne wydrukował kolega Brociu, a belka jest autorstwa Piotrka z manufaktury Diecast Art. Mój wkład poza nałożeniem kalkomanii to także wykonanie mocowania belki, które moim zdaniem wyszło całkiem przyzwoicie. 
Podobnie, jak prezentowane wcześniej modele Polonezów z TBP Faktoria tak i ten otrzymał dedykowaną podstawkę z opisem. 
Podsumowując - prezentowana miniatura to kolejny ważny eksponat w mojej kolekcji radiowozów polskich służb mundurowych

4 komentarze:

 1. Czyli to Caro to wielka kooperacja ;)
  Gratuluję kolejnego unikatowego modelu w kolekcji!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! To nie pierwszy i nie ostatni model, który powstał we współpracy z kilkoma osobami :)

   Szczególnie zadowolony jestem z policyjnego VW T6 :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń