Obsługiwane przez usługę Blogger.

FSO Warszawa 223 - Milicja Obywatelska (Seria Police Cars)

W tym wpisie zaprezentuje Wam model radiowozu FSO Warszawa 223 w barwach Milicji Obywatelskiej, który pochodzi z wydawanej w Niemczech serii Police Cars. Miniatura trafiła do mojej kolekcji dzięki koledze Marcinowi. Skala modelu to rzecz jasna 1/43.
Historię służby samochodów FSO Warszawa w Milicji Obywatelskiej opisałem pokrótce w jednym z pierwszych wpisów na blogu, który poświęcony było konwersji modelu Warszawa 203/223 z serii Kultowe Auta PRL-u na radiowóz. Z racji przeniesienia bloga z platformy onet na blogger wpis ten będę musiał poprawić. Dlatego w tym wpisie skupię się przede wszystkim na samej miniaturze. W porównaniu do modelu radiowozu Warszawa 223 z serii Kultowe Wozy Policyjne prezentowana miniatura ma poprawny schemat malowania. Niestety podobnie, jak w przypadku modelu z serii Kultowe Wozy Policyjne zastosowano tablice rejestracyjne wzór 1976 (dla przypomnienia Warszawę 223 produkowano do 1973 roku), które ponadto mają niespotykany w rzeczywistości wyróżnik MOB. Rzeczywiście, w drugiej połowie lat 70, a zwłaszcza na początku lat 80 XX wieku pewną liczbę radiowozów przerejestrowano na tablice wzór 1976, jednak w praktyce dotyczyło to głównie GAZ-ów, UAZ-ów i pojazdów specjalistycznych. Nie spotkałem się dotąd ze zdjęciem przedstawiającym samochód Warszawa po przerejestrowaniu. Dlatego też jeśli chcemy mieć poprawny merytorycznie radiowóz musimy wymienić tablice rejestracyjne. Nieco inna powinna być też lampa ostrzegawcza. Ta z modelu przypomina lampę LBX 11, którą montowano w radiowozach od połowy lat 80 XX wieku (Dla przypomnienia - Warszawy wycofano ze służby na przełomie lat 70/80 XX wieku). W jej miejsce powinna trafić ta, która kształtem bardziej przypominałaby lampę LB4.
Samo wykonanie modelu zasługuje na wysoką ocenę. Podoba mi się takie detale, jak grill, tylne lampy z zaznaczonymi chromowanymi ramkami, ramki szyb, oraz malowane wnętrze. Ponadto mój egzemplarz wolny jest od wad fabrycznych. Jedyne co nie podoba mi się w tym modelu (poza wspomnianymi wcześniej tablicami rejestracyjnymi i lampą), to felgi, które zdecydowanie nie pasują do koloru nadwozia. W przyszłości zostaną one wymienione na białe lub kremowe. Podsumowując - w końcu doczekaliśmy się modelu radiowozu Warszawa 223 w skali 1/43, który całkiem dobrze oddaje pierwowzór. Zmiany jakie należy wprowadzić, nie powinny nikomu sprawić problemu. Dlatego też polecam ten model kolekcjonerom polskich radiowozów. 

4 komentarze:

 1. Polecasz polecasz, ale gdzie to cholerstwo znaleźć? Śledze kilka sklepów i tylko na ebayu mi raz migneła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi model pomógł zakupić kolega Marcin, a znalazł go na niemieckim ebay :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń