Obsługiwane przez usługę Blogger.

Daewoo Espero - Straż Miejska w Zduńskiej Woli

Moja kolekcja polskich radiowozów po pięciu latach zbierania przekroczyła 100 egzemplarzy. Na tym jednak nie zamierzam poprzestać. W kolekcji wciąż brakuje takich służb jak Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, Służba Celno-Skarbowa, czy Inspekcja Transportu Drogowego. Liczę, że wkrótce uzupełnię te braki. Tymczasem prezentuję Wam model historycznego radiowozu Daewoo Espero w barwach Straży Miejskiej w Zduńskiej Woli. Miniatura ta powstała dzięki koledze mvs, który nie tylko zaprojektował i wydrukował kalkomanie, ale także zdobył dla mnie ten model w bardzo atrakcyjnej cenie.

Straż Miejska w Zduńskiej Woli powołana została w 27 sierpnia 1991 roku. Obecnie jednostka liczy 7 funkcjonariuszy, a do dyspozycji mają dwa radiowozy - Fiat Doblo oraz Opel Combo. Daewoo Espero, które jest bohaterem tego wpisu, to samochód który początkowo wykorzystywany był przez Urząd Miasta. Następnie został przeniesiony do Straży Miejskiej. W barwach straży miejskiej samochód  ten wykorzystywany był bardzo krótko. W marcu 2010 roku Espero uległo kasacji po tym, jak uderzył w niego autobus komunikacji miejskiej prowadzony przez pijanego kierowcę.
Prezentowana konwersja powstała na bazie modelu wydanego w 77 numerze rumuńskiej serii Masini de Legenda. Miniatura prezentuje naprawdę niezły poziom wykonania. Rzecz jasna, jak na serię gazetową nie uniknięto uproszczeń, co widać najlepiej na przykładzie felg. Sama konwersja była banalnie prosta i polegała na oklejeniu modelu kalkomaniami, które jak wspomniałem przygotował kolega mvs. Efekt końcowy jest całkiem fajny, a model świetnie uzupełnia kolekcje radiowozów Straży Miejskiej.

11 komentarzy:

 1. Czy będzie kiedyś coś ze Straży Miejskiej w Mławie?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj!

   Niewykluczone - musiałbym zobaczyć jakimi pojazdami dysponowali i dysponują obecnie mławscy strażnicy :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Całkiem fajne auto z Espero. Teraz to już praktycznie biały kruk, ale kiedyś bardzo popularny widok na naszych drogach. Konwersja prosta, ale całkiem efektowna – według mnie takie są najlepsze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam identyczne zdanie na temat tej konwersji. Prosto i skutecznie! :D

   Usuń
  2. Dziękuję Panowie :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. Super, ale na masce był emblemat sm zduńska Wola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki!

   Masz może zdjęcia? Bo informacje jakie uzyskałem były dość nieprecyzyjne...

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
  2. Zdjęć nie posiadam,na masce był emblemat sm Zduńska wola. Był on trochę mniejszy niż herb miasta który zrobiłeś

   Usuń
 4. Este modelo de Daewoo, tambien se vendió en España, pero no fue un éxito de ventas como si lo fue el Daewoo Lanos, un coche mas popular y parecido al Opel kaddett...
  Un saludo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Conrado!

   Dzięki za komentarz!

   W Polsce także Espero ustępowało popularnością Lanosowi :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 5. Nie wiem czy to powód do chwalenia się, ale Espero zawsze mi się podobało;) Miało w sobie coś, co przykuwało wzrok. Gdy pojawiły się na polskim rynku, były swoistym synonimem pewnego statusu. Nie każdego było stać na zakup Espero. Ojciec mojego dobrego kolegi miał granatowego. Jeździł nim jeszcze stosunkowo niedawno, niestety uległ biodegradacji;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń