Obsługiwane przez usługę Blogger.

FSO Polonez 1500 - Straż Miejska Wrocław

W tym wpisie zaprezentuje Wam model Poloneza 1500 w barwach wrocławskiej straży miejskiej. Miniatura została wykonana na moje zamówienie przez kolegę Piotrka z manufaktury Diecast Art.
Straż Miejska Wrocławia została powołana we wrześniu 1991 roku. Formacja dysponowała wtedy radiowozami takimi, jak FSO Polonez 1500, MR89, czy furgony Nysa 522 w wersji KW. Część pojazdów była fabrycznie nowa, a pozostałe znajdowały się wcześniej na stanie miasta Wrocław.
fot. SM Wrocław.
FSO Polonez 1500, którego model prezentuje, najprawdopodobniej wykorzystywany był wcześniej jako samochód służbowy wrocławskiego magistratu. Następnie został przystosowany do roli radiowozu otrzymując pas ostrzegawczy koloru pomarańczowego oraz belkę ostrzegawczą Elektra LZ. Na przednich drzwiach znajdował się napis Straż Miejska, herb miasta Wrocławia umieszczono na przednich błotnikach, a numer taktyczny na tylnych błotnikach. Samochód znajdował się w służbie najpewniej do przełomu XX i XXI wieku.
Jak już wspominałem prezentowany model został wykonany przez kolegę Piotrka z manufaktury Diecast Art. Jako bazę wykorzystany został model milicyjnego Poloneza wydany w numerze specjalnym serii Kultowe Auta PRL-u. Zakres prac obejmował nie tylko przemalowanie modelu, oraz dodanie oznaczeń straży miejskiej. Piotrek zadbał o to, by część detali poprawić. W praktyce od nowa powstał wlot powietrza na masce, oraz detale wnętrza takie, jak uchwyty na podsufitce, czy osłony przeciwsłoneczne. Tylne światła zyskały barwione klosze kierunkowskazów, które w fabrycznym modelu były w kolorze czerwonym. Podsumowując - moja kolekcja wzbogaciła się o kolejny, unikatowy model polskiego radiowozu.
Podobnie, jak prezentowane wcześniej modele autorstwa Diecast Art, tak i Polonez otrzymał podstawkę z wygrawerowanym opisem.

Brak komentarzy