Obsługiwane przez usługę Blogger.

M16 MGMC - 3 Dywizja Pancerna USA - Akwizgran 1944

Bohaterem tego wpisu będzie amerykańskie samobieżne działo przeciwlotnicze M16 MGMC z okresu II Wojny Światowej. Wkrótce zaprezentuję Wam więcej modeli pojazdów wojskowych, które brały udział w tym konflikcie.
M16 MGMC (skrót od Multiple Gun Motor Carriage) to samobieżne działo przeciwlotnicze produkcji amerykańskiej, które wprowadzono do produkcji w 1943 roku. Na podwoziu transportera opancerzonego M3 Half Truck zainstalowano wieżyczkę typu Maxon, z poczwórnymi karabinami maszynowymi Browning M2 kal. 12,7 mm. Wieżyczka była napędzana elektrycznie. Tylna część pojazdu została specjalnie przebudowana. Górne płyty pancerza w przedziale bojowym były uchylane, dzięki czemu można było zwiększyć pole ostrzału. Pułap ostrzału wynosił około 1500-2000 metrów. Działko z powodzeniem stosowano również do ostrzału celów nieopancerzonych (samochody osobowe i ciężarowe), lekko opancerzonych oraz siły żywej przeciwnika. Z racji skuteczności (i brutalności) w zwalczaniu piechoty wroga, żołnierze amerykańscy nazywali ten pojazd maszynką do mięsa. Produkcję pojazdu zakończono w 1944 roku. Wyprodukowano 2877 egzemplarzy tego pojazdu. Pojazdy te znalazły się na wyposażeniu sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, oraz Francji. Po zakończeniu działań wojennych M16 MGMC trafiły także na wyposażenie Bundeswehry, czyli sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.
Prezentowany model został wyprodukowany przez firmę IXO, a następnie wydany przez wydawnictwo Altaya, w jednej z serii poświęconej pojazdom II Wojny Światowej. Skala modelu to 1/43. Pojazd nosi malowanie 3 Dywizji Pancernej z okresu walk o Akwizgran. Walki o Akwizgran toczyły się od 2 do 21 października i zakończyły się zwycięstwem aliantów. Było to także pierwsze niemieckie miasto zdobyte przez aliantów w czasie II Wojny Światowej. Sam model wykonany jest na przyzwoitym poziomie. Pojazd jest bogaty w detale, jednak nierzadko są one dość mocno uproszczone. Całkiem nieźle wygląda przednia część pojazdu z charakterystycznym grillem i osłonami przednich reflektorów. Przyzwoicie odtworzono także przedział bojowy, oraz sama wieżyczka. Podsumowując - miniaturowy M16 MGMC prezentuje typowy poziom dla pojazdów militarnych w skali 1/43. Jest to przyzwoity, choć niepozbawiony wad model, którym powinni zainteresować się miłośnicy pojazdów militarnych. 

4 komentarze:

 1. Niemal w każdym filmie o IIWŚ można zobaczyć ten wóz;) świetnie zrobiona miniaturka, bardzo szczegółowa, jak na gazeciaka. Nawet jeśli część detali jest uproszczona, to i tak ich ilość wywołuje zamierzony efekt;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Szymonie ;)

   W pełni się z tobą zgadzam :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Witam
  Ja swój model praktycznie od razu przerobiłem, nie pamiętam już dokładnie jak, bo było to kilka lat temu, ale wyrwałem całą wieżyczkę, dorobiłem obrotnicę i teraz można całą konstrukcją obracać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć! Zawsze miałeś dryg do takich przeróbek! Pozdrawiam!

   Usuń